Adana'da ormanı yakmıştı cezaevinde koğuşu yaktı Adana'da ormanı yakmıştı cezaevinde koğuşu yaktı

Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesinde, kuduz tespit edilen iki sahipsiz köpek nedeniyle Batıkent ve Payamlı mahallelerinde karantina uygulaması başlatıldı. İlk vaka, 4 Haziran'da Batıkent Mahallesi'nde Mustafa Şahin'in bir köpek saldırısına uğramasıyla ortaya çıktı. Kol ve bacağından ısırılan Şahin, Balıklıgöl Devlet Hastanesi'nde tedavi edilip taburcu edildi.

Payamlı Mahallesi'nde İkinci Kuduz Vakası

İkinci vaka ise 30 Mayıs'ta kırsal Payamlı Mahallesi'nde yaşandı. 16 yaşındaki Ufuk Kılıç'a saldıran sahipsiz köpekte kuduz tespit edildi. Her iki mahallede de valilik kararıyla karantina önlemleri alındı ve mahallelerin girişlerine "Dikkat kuduz risk bölgesi" yazılı tabelalar yerleştirildi.

Valilikten Acil Toplantı ve Aşılama Seferberliği

Şanlıurfa Valiliği, şehirdeki sahipsiz hayvanların toplanması, rehabilitasyonu ve tedavisi konularında acil bir toplantı düzenledi. Vali Hasan Şıldak, şehir merkezinde görülen kuduz vakalarının ciddi bir risk oluşturduğunu belirtti ve ilgili kamu kurumlarına ile bütün belediyelere sokak hayvanlarının kuduz hastalığına karşı aşılanması için seferberlik talimatı verdi.

Kaynak: İHA