Samsun Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, eczacıların üstlendiği kritik rollerin, önce pandemide ardından büyük deprem felaketlerinde net bir biçimde görüldüğünü ifade etti. Bilimsel eczacılığın 185’inci yıl dönümü olan "14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü", Samsun’da Atatürk Anıtı’ndaki törenle kutlandı. Anıta çelenk sunumu ile başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti.

Başkan Karacan, eczacıların insan sağlığı açısından kritik bir görev üstlendiğini belirterek, "Ülkemizde modern eczacılığın temellerini oluşturan ilk eczacılık sınıfının kurulduğu ve ilk eczacılık dersinin verildiği tarih olan 14 Mayıs 1839’dan bugüne tam 185 yıl geçti. İlacın üretiminden hastaya ulaştırılmasına kadar geçen her aşamada, yetkinlik sahibi 50 bini aşkın meslektaşımızla, 185 yıldır aklın ve bilimin yolundan şaşmadan halkımızın en yakın sağlık danışmanı olmaya devam ediyoruz. Bu yılki Eczacılık Haftamızın temasını 'Eczacı Varsa Hayat Var' olarak belirledik. Meslektaşlarımızın üstlendiği kritik roller, önce pandemide ardından büyük deprem felaketinde hem ulusal hem de uluslararası platformlarda çok daha net biçimde görüldü. Çünkü eczacı varsa ilaç ve sağlığa ilişkin diğer ürünlere güvenli erişim var, etkili sağlık danışmanlığı var, sağlık kuruluşlarında etkin ve kaliteli hizmet var, güvence var, emek var, dayanışma var" şeklinde konuştu.

Burdur'da diyaliz skandalı! CHP heyeti Antalya'da: Bilgi vermekten imtina ettiler Burdur'da diyaliz skandalı! CHP heyeti Antalya'da: Bilgi vermekten imtina ettiler

'Sağlıkta Tasarruf Olmaz'

Karacan, açıklanan tasarruf tedbirlerine de değinerek, "Bir süredir gündemde olan kamudaki tasarruf tedbirlerine ilişkin çalışmaları mali disiplinin sağlanması, yüksek enflasyonun dizginlenmesi açısından gerekli buluyoruz. Ancak sosyal güvenlik açıklarını kapatmak, enflasyon hedeflerini tutturmak adına toplum sağlığını olumsuz yönde etkileyecek hiçbir tasarruf tedbiri alınmamalıdır. Sağlıkta tasarruf olmaz. Bilimsel eczacılığın 185’inci yıl dönümünde bütün meslektaşlarımızın 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü’nü kutluyorum" dedi.

Tören Katılımcıları

Bu yılki törene Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eczacılık Fakültesinin ilk öğrencileri de beyaz önlükleri ile katıldı. Törene ayrıca Samsun Sağlık İl Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Uras, OMÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Kürşad Daş, Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) Samsun İl Müdürü Ünal Kaya, Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Sema Aydoğdu ve eczacılar katıldı.

Kaynak: İHA