Formula 1 dünyasında heyecan, Avustralya'da gerçekleşen yarışla doruk noktasına ulaştı. Melbourne'deki 5 bin 278 metrelik Albert Park Pisti'nde 58 tur üzerinden gerçekleşen Avustralya Grand Prix'i nefesleri kesti. Yarışın başında ikinci sıradan başlayan Ferrari'nin İspanyol pilotu Carlos Sainz, 1:20:26.843'lük derecesiyle birinci olarak zaferi kazandı ve kariyerinin 3. zaferini elde etti.

Sainz Avustralya Grand Prix'sini kazanarak zirveye yerleşti

Carlos Sainz'ın zaferinin ardından takım arkadaşı Monakolu pilot Charles Leclerc ikinci sırayı alırken, McLaren'in Büyük Britanyalı sürücüsü Lando Norris ise üçüncü oldu. Yarışın en hızlı turunu ise 1:19.813'lük derecesiyle Charles Leclerc attı.

Pole pozisyonunda başlayan Red Bull'un Hollandalı pilotu Max Verstappen, 4. turda yaşadığı fren arızası nedeniyle yarışı tamamlayamadı. Bu, Verstappen için 2022 yılındaki Avustralya Grand Prix'sinden sonra ilk kez bir yarışı tamamlayamaması anlamına geliyordu. Ayrıca, Mercedes pilotları Lewis Hamilton ve George Russell da yaşadıkları sorunlar sebebiyle yarışı bitiremedi.

Havalimanı’na giden yolu kestiler Havalimanı’na giden yolu kestiler

Formula 1 takvimindeki sezonun 4. yarışı, iki hafta sonra Japonya Grand Prix'i ile devam edecek.

Yarışın sonucuna göre pilotlar ve takımlar klasmanında ilk 5 sıralama şu şekilde:

Pilotlar
1 - Max Verstappen (Hollanda): 51 puan
2 - Charles Leclerc (Monako): 47 puan
3 - Sergio Perez (Meksika): 46 puan
4 - Carlos Sainz (İspanya): 40 puan
5 - Oscar Piastri (Avustralya): 28 puan

Takımlar
1 - Red Bull: 97 puan
2 - Ferrari: 93 puan
3 - McLaren: 55 puan
4 - Aston Martin: 27 puan
5 - Mercedes: 26 puan

Kaynak: İHA