Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) bulunan Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nde (KTSÜ) devam eden “sahte diploma ve yolsuzluk” soruşturması kapsamında Gazimağusa Polis Müdürü Mahmut Barış Sel, tutuklandı.

Sahte Diploma İddiası

Mahmut Barış Sel’in KTSÜ’den sahte yüksek lisans diploması aldığı iddia edildi. Sel’in 18 Ocak 2023 tarihinde KTSÜ’nün öğrenci kayıt sistemine girişi olmasına rağmen 11 Eylül 2021’de kaydolmuş gibi gösterildiği, 1 Şubat 2023 tarihinde 9 ders notunun gelişigüzel sisteme girildiği, tez sunmadığı halde sunmuş gibi gösterilip, 19 Haziran 2023’te işletme yüksek lisansından mezun edildiği belirtildi.

Polis Müdürü’nün Barem İçi Artış Talebi

Polis, Sel’in 11 Mayıs 2023 tarihinde geçici olarak aldığı mezuniyet ve transkripti Polis Genel Müdürlüğü’ne sunarak barem içi artış almak için yazışmalar gerçekleştirdiğinin tespit edildiğini açıkladı.

Tez Sunma İddiası ve Direktörün İfadesi

Polis, zanlıya bu konuda soru sorulduğunda üniversitenin direktörü olan ve şu anda cezaevinde bulunan Serdal Gündüz’e tez sunduğunu söylediğini kaydetti. Ancak, Serdal Gündüz’ün dün alınan ifadesinde tez teslim almadığını, teslim edildiyse enstitüde bulunabileceğini söylediği aktarıldı.

Anıtkabir'de törenlere katılmayan Erdoğan o cenazeye katıldı Anıtkabir'de törenlere katılmayan Erdoğan o cenazeye katıldı

Soruşturma Devam Ediyor

Soruşturmanın devam ettiği ve Sel’in de bazı beyanları olduğu, bunların araştırılacağı belirtildi. Mahkeme, polisin 3 gün tutukluluk talebini kabul etti. Bu konuda daha fazla bilgi ve gelişmeleri takip etmek için bizi takipte kalın.

Kaynak: Haber Merkezi