Muğla'nın Menteşe ilçesinde öğle saatlerinden itibaren etkisini gösteren toz bulutu, yaşamı olumsuz yönde etkiledi. İlçe adeta toza bürünürken, yaşanan toz taşınması özellikle araçların üzerinde kendini gösterdi. Çok sayıda araç toz kapladı.

MHP’li Levent Tokmoker Burdur İl Genel Meclisi Başkanlığı Seçimini Kazandı MHP’li Levent Tokmoker Burdur İl Genel Meclisi Başkanlığı Seçimini Kazandı

Sahra Tozu Muğla'yı Kapladı (2) Result

Meteoroloji Uyarıyor: Sağlık Açısından Dikkat!

Meteoroloji yetkilileri, toz bulutunun ardından çamur yağışlarının beklendiğini bildirirken, hava kirliliğinin 3-4 gün boyunca devam etmesinin beklendiğini belirttiler. Hava kirliliğinin yanı sıra, toz taşınımının da sağlık üzerinde ciddi etkileri olabileceğini vurguladılar.

Sahra Tozu Muğla'yı Kapladı (3) Result

Uzmanlar Vatandaşları Uyarıyor

Uzmanlar, toz bulutunun neden olabileceği sağlık sorunları konusunda vatandaşları uyardılar. Gözlerde acı hissi, nefes darlığı, halsizlik ve baş ağrısı gibi belirtilerin ortaya çıkabileceğini söylediler. Özellikle çocuklar, yaşlılar ve kronik rahatsızlığı olan kişilerin dışarıda fazla zaman geçirmemeleri gerektiğini vurguladılar.

Sahra Tozu Muğla'yı Kapladı (4) Result

Tedbirler Alınmalı

Toz bulutunun etkisi altında olan bölgelerde, dışarı çıkarken maske kullanılması, açık havada spor yapmaktan kaçınılması ve evlerin sık sık havalandırılması gibi tedbirlerin alınması önem taşıyor. Vatandaşlar, bu gibi hava koşullarına karşı dikkatli olmalı ve sağlık açısından gerekli önlemleri almalıdırlar.

Muğla'da deprem meydana geldi Muğla'da deprem meydana geldi

Kaynak: İHA