Sağlıklı yaşam için sporun önemine dikkat çeken Uzm. Dr. Canan Arpacık, özellikle kalp sağlığına odaklanarak spor yapmaya yeni başlayanlara uyarılarda bulundu.

Uzm. Dr. Canan Arpacık

Sporun, genel sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Canan Arpacık, yeni başlayanların dikkat etmeleri gereken 5 önemli noktayı şu şekilde sıraladı:

1- Sağlık Kontrolü Yaptırın

Sağlıklı bir spor hayatına adım atmadan önce sağlık kontrolü yaptırmak, mevcut sağlık durumunu değerlendirmenin kritik bir adımıdır. Bu kontrol, potansiyel riskleri ortaya çıkararak sporu daha güvenli hale getirebilir. Bu süreç, rutin kan tahlilleri ve kardiyoloji muayenesini içermelidir. Ayrıca, çocukların da ciddi kardiyak aktiviteler öncesinde çocuk doktoru ve çocuk kardiyoloğu tarafından değerlendirilmesi önemlidir.

2- Yavaş Başlayın ve İlerleyin

Ani ve yoğun bir spor programına başlamak, kalp ve vücut için stresli olabilir. Yavaş bir başlangıç yapmak ve zamanla şiddeti artırmak, vücudun uyum sağlamasına yardımcı olacaktır.

3- İyi Bir Isınma ve Soğuma Rutini Oluşturun

Her antrenman öncesinde etkili bir ısınma ve sonrasında rahatlatıcı bir soğuma yapmak, sakatlanma riskini azaltabilir. Kasları hazırlamak ve rahatlatmak önemlidir.

Jersey sütü nedir? Jersey sütünden kaymak nasıl yapılır? Jersey sütü nedir? Jersey sütünden kaymak nasıl yapılır?

4- Belirli Aralıklarla Kontrol Yaptırın

Spor hayatına başladıktan sonra düzenli aralıklarla sağlık kontrolü yaptırmak, nabız, kan basıncı gibi önemli parametreleri takip ederek potansiyel sorunları erken tespit etmeye yardımcı olabilir.

5- Profesyonel Rehberlik Alın

Spor programınızı oluştururken bir uzmandan yardım almak önemlidir. Sağlık kontrolünüzü yaptırıp doktorunuzun görüşünü aldıktan sonra, kişiselleştirilmiş bir egzersiz planıyla sizin için en uygun olanı profesyonel bir antrenör ile belirleyin.

Spora başlamadan önce solunum testi yaptırın Spora başlamadan önce solunum testi yaptırın

Kaynak: İHA