Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı'nda Ulusal Sağlık Hizmetleri Değerlendirme ve Koordinasyon Toplantısı'nın ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

LÖSEV Başkanı Dr. Üstün Ezer’den Büyük Tepki! LÖSEV Başkanı Dr. Üstün Ezer’den Büyük Tepki!

Koca: "Sosyal Medya Sağlıklı Bilgi Kaynağı Değil"

Sağlık alanında yaptıkları çalışmaları anlatan Koca, Türkiye'deki sağlık sisteminin diğer ülkelerden farklı olduğunu vurguladı. Sağlık hizmetlerinin vatandaşlara Sosyal Güvenlik kapsamında bedelsiz sunulduğunu belirten Koca, sağlık çalışanlarının büyük güç olduğunu ifade etti. Ayrıca Koca, sosyal medyanın sağlıklı bir bilgi kaynağı olmadığını ve doğru bilgi kaynağının Sağlık Bakanlığı olduğunu söyledi.

"Randevulu ve Randevusuz Muayene Sayıları Neredeyse Eşit"

Pandemi döneminde kalabalık ortamların önlenmesi için randevu sistemini teşvik ettiklerini belirten Koca, hastaların randevu sistemini tercih ettiğini ancak randevulu ve randevusuz muayene sayılarının neredeyse eşit olduğunu söyledi.

"Onaylı Randevu Sistemiyle Boş Kalan Randevuları Değerlendireceğiz"

Yeni bir randevu sistemi kurduklarını açıklayan Koca, hastaların randevularına onay verecekleri bir sistemi başlatacaklarını belirtti. Onaylı Randevu Sistemi'nin hastanelere ve hekimlere zamanı verimli kullanma imkanı sağlayacağını dile getiren Koca, boş kalan randevularla talep bırakan hastalara ulaşacaklarını ifade etti.

"1 Haziran'dan İtibaren Akılcı Laboratuvar Uygulamasına Başlıyoruz"

Tetkiklerle ilgili olarak yeni bir uygulama başlatacaklarını söyleyen Koca, MR, tomografi gibi işlemler için de onay sistemi getireceklerini duyurdu. İlk uygulamanın 1 Haziran'da endoskopi ile başlayacağını belirtti.

"Aile Hekimliğine Olan Talepte Yüzde 54 Artış Var"

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Koca, aile hekimliğine olan talebin arttığını ve bu alanda çalışmalarının olduğunu belirtti. Ayrıca, 1 Haziran'dan itibaren başlayacakları akılcı laboratuvar uygulamasının da önemli olduğunu vurguladı.

"Yurt Dışında Çalışan Hekim Sayısı Güncellendi"

Hekimlerin yurt dışına göçü konusunda güncel bilgi veren Koca, bu konuda atılan adımları ve çalışmaları anlattı. Yurt dışında çalışan hekim sayısının 378 olduğunu belirtti.

"Tasarruf Çalışmaları Devam Ediyor"

Kamuda tasarruf tedbirleri kapsamında yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Koca, yapılan tasarrufların önemine değindi ve gelecek dönemde de bu yönde çalışmaların devam edeceğini açıkladı.

Kaynak: ANKA