Safranbolu Belediyesi'nin girişimleriyle han, hamam ve konaklarıyla ünlü olan Safranbolu, 33 Avrupa ülkesini kapsayan Cittaslow ağına katıldı. Türkiye'de Cittaslow hareketine dahil olan 25 kentten biri olan Safranbolu'nun bu adımı, şehrin turizm potansiyeline önemli bir ivme kazandıracak.

Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı Coşkusu: Adana Türkiye'nin Yeni Venedik'i Oldu! Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı Coşkusu: Adana Türkiye'nin Yeni Venedik'i Oldu!

Safranbolu Turizminde Yeni Bir Dönem Başlıyor-1

Belediye Başkanı Elif Köse'nin Değerlendirmesi

Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse liderliğinde başlatılan Cittaslow hareketine katılım süreci, 2023 yılı içinde başlatılmıştı. Köse, Safranbolu'nun Cittaslow hareketine giriş sürecinin, uluslararası temsilcilerin şehri ziyaret etmesiyle başladığını ve sonunda Safranbolu'nun Cittaslow belgesini aldığını belirtti.

Safranbolu Turizminde Yeni Bir Dönem Başlıyor-2

Safranbolu'nun Kimliğine Sahip Çıkması

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, belgenin takdimiyle ilgili yaptığı açıklamada, şehrin kültürel kimliğine sahip çıkan, tarihi özelliklerini koruyan ender kentlerden biri olduğunu vurguladı. UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Safranbolu'nun, Cittaslow ağına dahil olarak önemli bir adım attığını belirten Köse, şehrinin gelecek nesillere aktarılması gereken bir mirasa sahip olduğunu ifade etti.

Safranbolu Turizminde Yeni Bir Dönem Başlıyor-4

Turizme Katkısı ve Gelecek Perspektifi

Elif Köse, özellikle pandemi sonrası dönemde sakin şehir ünvanıyla daha çok tercih edilen kentler arasına gireceklerini belirtti. Safranbolu'nun Cittaslow ağına dahil olmasının turizme olumlu yönde etki edeceğini dile getiren Köse, bu adımın şehrin katma değerini artıracağını ve turizmin gelişimine önemli bir ivme kazandıracağını belirtti.

Safranbolu Turizminde Yeni Bir Dönem Başlıyor-3

Kaynak: ANKA