Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Haziran ayı enflasyon verilerini açıklamasının ardından tepkilerin hedefi oldu. TÜİK’in halkın cebinden yapılan soygunun aracı olduğunu ifade eden Birleşik Kamu İş Antalya İl Başkanı Sadık Acar, “Hükümetin yanlış politikalardaki ısrarı nedeniyle ülkemizin içine itildiği ekonomik kriz, günden güne ağırlaşmakta, bu acı gerçek ise tepeden söylenen yalanlarla bastırılmaya çalışılmaktadır. Çok uzun süredir; bir çeşit yalanları ayarlama enstitüsü gibi çalışan TÜİK de halkın cebinden yapılan soygunun başlıca aracı olmaya devam etmektedir¨ dedi.

 

¨ŞİMŞEK BALLI İHALELERE DOYDU¨

Konuşmasında Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i hedef alan Sadık Acar, “Adeta şapkadan tavşan çıkaracağı söylenerek ekonominin başına getirilen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, krizin acı faturasını dev holdinglere, ballı ihalelerle doyduğu halde teşviklerle ve vergi sıfırlamalarıyla semirtilen yandaş sermayeye değil, asgari ücretliye, esnafa, kamu emekçisine, emekliye ve tüm emekçi kesimlere çıkarmasının ardından bugün TÜİK ağır bir darbe daha vurmuştur¨ şeklinde sözlerini sürdürdü.

 

 ¨TÜİK VERİLERİ YALAN¨

TÜİK’in verdiği rakamların, gerçek enflasyonun çok altında olduğunu vurgulayan Sadık Acar, ¨Bugün 6 aylık enflasyonu sadece yüzde 24,73 olarak açıklayan TÜİK, yine ve bir kez daha kamu emekçisinin gerçek enflasyonla boy ölçüşemeyecek kadar küçük bir zam almasının zeminini hazırlamıştır. Oysa gerçek, minareyi çalanların kılıfı olan TÜİK’in verdiği rakamların çok çok daha üzerindedir. TÜİK’in enflasyon oranlarının gerçeği yansıtmadığının bilinmesine rağmen ücret ve maaş zamlarında halen TÜİK oranları kullanılmaktadır¨ dedi.

Bakan Bolat İtalya'da G7 Ticaret Bakanları Toplantısı'na Katılacak Bakan Bolat İtalya'da G7 Ticaret Bakanları Toplantısı'na Katılacak

 

Muhabir: Nizamettin Özmen