ABD'li teknoloji firması Arthur Grand, iş ilanında sadece "beyaz ve ABD doğumlu" adayları aradığını belirttiği için 38.500 dolar para cezasına çarptırıldı.

Adalet Bakanlığı, Arthur Grand'in iş ilanının "Hindistan'da bir işe alım uzmanı tarafından hazırlandığını ve şirketi kötülemeyi amaçladığını" açıkladı.

'İş İlanı, Sivil Haklar ve Çalışma Yasalarını İhlal Etti'

Arthur Grand'in ilanının hem federal sivil haklar hem de çalışma yasalarını ihlal ettiği belirlendi. Şirket, ABD hazinesine 7.500 dolar sivil ceza ödeyecek ve 31.000 dolar tazminat ödemek zorunda kalacak.

Şirketin Geçmişi ve Faaliyetleri

Virginia merkezli bir bilgi teknolojileri hizmetleri firması olan Arthur Grand, 2012 yılından bu yana federal ve ticari müşterilere hizmet sunmaktadır.

ABD Başsavcı Yardımcısı Kristen Clarke, iş ilanını "utanç verici" olarak nitelendirerek kamuoyunun tepkisini paylaştı. Clarke ayrıca, şirketin ayrımcı işe alım politikasına karşı olduğunu belirtti.

Dünyanın En Yaşlı İnsanı Olduğunu İddia Eden Kadın 124. Doğum Gününü Kutladı Dünyanın En Yaşlı İnsanı Olduğunu İddia Eden Kadın 124. Doğum Gününü Kutladı

ABD Çalışma Bakanlığı'nın federal sözleşmelere uyum direktör vekili Michele Hodge, federal sözleşmeleri kabul eden şirketlerin "sadece beyazlar" şeklinde bir işe alım yapamayacağını vurguladı. Hodge, Arthur Grand'ın çalışanlarını uygun şekilde eğitmesi gerektiğini ve istihdam politikalarını gözden geçirmesi gerektiğini ifade etti. Şirketin CEO'su Sheik Rahmathullah, yaşanan olayın bir çalışanın izinsiz hareketi olduğunu belirterek, bu tür bir durumun bir daha yaşanmaması için gereken adımların atıldığını ifade etti.

Kaynak: Haber Merkezi