Dünyanın ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen’in hayatını anlatan belgesel, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Antalyalı izleyicilerle buluşacak.

Belgesel Gösterimi ve Söyleşi

5 Aralık Salı günü saat 18.00’de Atatürk Kültür Merkezi’nde gösterilecek olan “Türk Kızı, Gök Kızı, Atatürk Kızı; Sabiha Gökçen” isimli belgesel, Türk Kadınına Seçme Ve Seçilme Hakkı Tanınması’nın yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde seyirciyle buluşacak. Gösterim sonunda Yapımcı-Yönetmen Gülşah Çeliker, belgeselin hikayesini anlatacak.

İsrail’in Eurovision Şarkısı İkinci Kez Reddedildi İsrail’in Eurovision Şarkısı İkinci Kez Reddedildi

Belgeselde Neler Var?

Belgeselde, Türkiye Cumhuriyeti tarihi, havacılık tarihi ve Atatürk Türkiye’sinde barış ve kadın temaları ele alındı. Belgeselde, Rusya, Amerika, Fransa, Yunanistan ve Yugoslavya gibi pek çok ülkeden elde edilen arşivler kullanıldı. Bu arşivlerin Türkiye’de ilk kez yayınlanması belgesele ayrı bir değer kazandırdı.

Belgeselde, Sabiha Gökçen ile hayattayken yapılan özel röportajların yanı sıra, ünlü tarihçi Cemal Kutay ve Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe, İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker, Türkiye’nin ilk jet pilotlarından Korkut Efe gibi birbirinden değerli isimlerle yapılmış röportajlar da yer alıyor.Belgesel Antalya'da

Kaynak: Antalya Büyükşehir Belediyesi/Bülten