Saadet Partisi Antalya İl Başkanlığı, İsrail'in Filistin topraklarındaki işgallerini ve Gazze'deki zulmü protesto etmek amacıyla etkileyici bir etkinlik düzenledi. 'Antalya'dan Gazze'ye İşgale ve Ticarete Dur De!' adlı program, Filistin'den Kudüs ve Filistin Dayanışma Platformu Sözcüsü Dr. Hani Aldaly'nin konuşmasıyla başladı ve ardından Saadet Partisi Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ersan Bilgin'in katılımcılara hitabıyla devam etti.

Saadet Partisi Antalya İl Başkanlığı'ndan AK Parti'ye karşı sert tepki: 'Ticarete son ver!'

Tepki vermek için bir aradayız

Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ersan Bilgin, yaptığı konuşmada Gazze'deki zulmü değerlendirerek Türkiye'nin İsrail'e karşı tutumunu vurguladı. İsrail ile yapılan ticaretin sessizce kabul edilmemesi gerektiğini belirten Bilgin, 'İsterdik ki Filistin’in bağımsızlığını, Gazze’nin siyonist İsrail’den kurtuluşunu kutlamak için bir arada olalım. Ne yazık ki Filistin’de, Gazze’de insanlığın ortak utancı soykırımın yaşandığını haykırmak için bir aradayız. O kadar çok isterdik ki, bugün burada hükümetin ‘İsrail’le ticareti de diplomasiyi de ilişkileri de bitirdik’ kararı vermiş olmasını alkışlamak ve takdir etmek için toplanmış olalım. Fakat ne yazık ki, Türkiye’den İsrail’e yapılan ticaret kapsamında soykırımcı terör örgütüne barut, patlayıcı maddeler, ateş alıcı maddeler, mühimmat, silah ve parçaları satılmasına tepki vermek için bir aradayız' dedi.

Saadet Partisi Antalya İl Başkanlığı'ndan AK Parti'ye karşı sert tepki: 'Ticarete son ver!'

Dünya insanlığını kaybediyor

Başkan Adayı Ersan Bilgin, yaptığı konuşmada İsrail'in Gazze'deki zulmünü ve Türkiye'nin bu konudaki tutumunu eleştirdi. İsrail ile yapılan ticaretin devam etmesine sessiz kalmamanın önemini vurgulayan Bilgin, '7 Ekim’den bugüne ‘Dünya Lideri’ beyanlarının hamaset; ‘Bölgesel Lider’ ve ‘Küresel Güç’  tanımlarının kandırmaca olduğunu kavradık. Zira İsrail’e karşı kürsüden haykıran, sahada ve masada sessiz kalan hükümet gerçeğini bir kez daha yaşadık. ‘Gazze için çok şey yaptık, yapıyoruz’  ifadesinin esasen ‘İsrail’e karşı bir şey yapmayız, yapamayız’ iradesini yansıttığını kavramak zorunda bırakıldık. Cahit Zarifoğlu’nun ‘Filistin bir sınav kağıdı, her mü'min kulun önünde’ ifadesiyle baktığımızda; soruları cevapsız bırakanlar, cevapları anlamsız olanlar, ilgileri yetersiz kalanlar sınavı geçenlerden fazla. 7 Ekim’den bugüne Filistinli kardeşlerimiz hayatını, dünya ise insanlığını kaybediyor' şeklinde konuştu.

Gazze’deki soykırımına çanak tutacak ticareti sürdürüyorlar

Ersan Bilgin, 'Filistin’i koruyacak, Filistinli kardeşlerimizi kurtaracak siyaset yapmayanlar ya da yapamayanlar; İsrail’i güçlü kılacak, Gazze’deki soykırımına çanak tutacak ticareti sürdürüyorlar' diyerek iktidarı ve İsrail'in zulmüne sessiz kalanları sert bir dille eleştirdi.

Saadet Partisi Antalya İl Başkanlığı'ndan AK Parti'ye karşı sert tepki: 'Ticarete son ver!'

Ersan Bilgin, sözlerine şöyle devam etti:

'Gemileri durduramıyor, ticareti kesemiyorlar. Külliye’de İsrail Cumhurbaşkanı’nı ağırlayıp New York’ta Netenyahu ile kucaklaşırken milletin tepkisinden korkmayanlar, bugün İsrail’le ticareti kesme noktasında neden ve kimden korkuyorlar? Doğu Akdeniz’de Siyonist terör örgütü İsrail ile doğal gaz ve petrol sondajı yapmayı düşünenler, bugün nedense Gazze’yi ve Filistin’i düşünmediği gibi İsrail’le ticareti kesmeyi düşünmüyorlar.

‘İktidarlar miting yapmaz; icraat yapar, müeyyide uygular!’ uyarımıza kulak tıkayan anlayış bugün de ‘Ticareti kes!’ çağrımıza duyarsız. İsrail ile ticaret; Filistin davasına açık, kesin ve tartışmasız ihanettir! İsrail ile ticaret; medeniyet değerleri noktasında gaflet, inanç zemininde ise açıkça delalettir!'

İsrail’e karşı asla çaresiz değiliz, olmayacağız

Türkiye'nin İsrail'in saldırgan politikalarına karşı güçlü bir iradeyle hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Bilgin, 'İsrail’e karşı asla çaresiz değiliz, olmayacağız. Filistin için umutsuz değiliz ve hiçbir zaman da umutsuz olmayacağız. Bugün yapılan hataların ve yapılmayan doğruların sorumluluğunun kimde olduğunu biliyoruz, bu duruma itiraz ediyoruz! Milletimiz, Filistin’in yanında olacak inanca; devletimiz ise İsrail’i, her ne gerekiyorsa onu yaparak durduracak güce sahiptir' dedi.

Bilgin, bu güçlü iradenin Milli Görüş Hareketi'nin temel prensipleriyle uyumlu olduğunu ve hareketin Filistin Davası ve mazlum coğrafyaların yanında her zaman yer aldığının altını çizerek, konuşmasını şu sözlerle noktaladı:

YSK 2 il ve 29 ilçe için itirazları karara bağladı YSK 2 il ve 29 ilçe için itirazları karara bağladı

'İsrail konusunda direniş ve isyan ahlakını, Filistin bakımından ise diriliş, kurtuluş ve intizam aklını devreye alabilecek olan Milli Görüş aklı buradadır!'


 

Kaynak: ANKA