Finnair, Rusya'dan gelen GPS parazitleri nedeniyle iki ticari uçuşunun rotasını değiştirmek zorunda kaldığını açıkladı. Bu parazitler, uçakların güvenli inişini etkileyerek havayolu şirketini uçuşlarını iptal etmeye zorladı. İptal edilen uçuşlar Helsinki'den Estonya'nın Tartu kentine yönelmişti.

Finnair, güvenlik endişeleri nedeniyle Tartu uçuşlarını 31 Mayıs'a kadar askıya alacağını duyurdu. Havayolu, "Tartu Havaalanı'nda şu anda kullanılan yaklaşma yöntemleri GPS sinyallerine dayanıyor. Bölgedeki yaygın GPS parazitleri, iniş ve kalkışları etkileyerek uçuşların güvenliğini tehdit edebilir" dedi.

Suriye Devlet Başkanı Esad'ın Eşi Esma Esad'a Lösemi Teşhisi Konuldu Suriye Devlet Başkanı Esad'ın Eşi Esma Esad'a Lösemi Teşhisi Konuldu

Estonya Dışişleri Bakanı: Rusya'nın Düşmanca Eylemleri

Estonya Dışişleri Bakanı Margus Tsahkna, Rusya'nın bu GPS karıştırmasını düşmanca bir faaliyet olarak nitelendirdi. "Bu tür eylemler, halkımızın güvenliğine yönelik bir tehdittir ve müsamaha göstermeyeceğiz" diye belirtti. Tsahkna, bu konuyu müttefikleriyle görüşeceklerini de ekledi.

GPS Parazitlerinin Uçuş Güvenliğine Etkisi

Baltık ve Karadeniz bölgelerinde artan GPS parazitleri, birçok havayolu şirketinin uçuşlarını etkiledi. Sadece Ağustos 2023 ile Mart 2024 arasında, bu bölgelerde 46 bin uçuşta GPS karışıklığı yaşandı. RyanAir, Wizz-Air, British Airlines, Easyjet, TUI ve Jet2 gibi popüler havayolu şirketleri de bu sorundan etkilendi.

Chatham House'un Rusya uzmanı Keir Giles, bu GPS karışıklıklarının Rusya'nın NATO ile olası bir çatışma için prova yaptığını gösterebileceğini belirtti. "Rusya, kara taşımacılığını da engelleyebileceğini fark ederse, bu büyük bir kaosa yol açacaktır. Bu, Rusya'nın Avrupa'daki hareketi kısıtlama çabalarından sadece biri" dedi.

Rusya'nın Uzun Süredir Sürdüğü İddia Edilen Saldırılar

Rusya'nın uçak sistemlerini hedef aldığı iddiaları yeni değil. Norveç, bu konuda 2019'da Rus yetkililerle bir toplantı düzenledi. Uzmanlar, Rusya'nın uzun süredir Avrupa'daki uçuş ve ulaşım sistemlerini hedef aldığını belirtiyor.

Kaynak: Haber Merkezi