Rusya'nın Moskova bölgesindeki Crocus Belediye Binası'nda düzenlenen 22 Mart tarihli saldırının ardından, saldırganların bir daire kiraladığı belirlenen Alisher Kasimov'un gözaltına alınmasıyla birlikte tutuklu sayısı 8'e yükseldi.

DE*Ş ter*r örgütü tarafından gerçekleştirilen saldırıya ilişkin yapılan soruşturma kapsamında, saldırıyla bağlantılı oldukları gerekçesiyle daha önce 7 kişi tutuklanmıştı. Ancak Moskova'daki Basmanny Bölge Mahkemesi'nde yapılan bir sonraki duruşmada, şüphelilerden biri daha gözaltına alındı ve bu durumda tutuklu sayısı 8'e çıktı. Gözaltına alınan son şüpheli, Kırgızistanlı Alisher Kasimov olarak açıklandı.

Saldırganın Kimliği ve Geçmişi

Kırgızistan'ın Oş kentinde doğan ve Rusya vatandaşı olan Kasimov'un üç çocuk babası olduğu belirtildi. Ayrıca Kasimov'un Krasnogorsk'ta bir kafe işlettiği biliniyor.

Önceki Tutuklamalar ve Kararlar

Saldırının diğer failleri olan Dalerdjon Barotoviç Mirzoyev, Saidakram Raçabalizod, Şamsidin Fariduni ve Muhammedsobir Fayzov daha önce tutuklanmış, ardından İsroil İslomov, Aminçon İslomov ve Dilovar İslomov'un da tutuklu kalmalarına karar verilmişti. Bu kişilerin duruşması 22 Mayıs tarihinde gerçekleşecek.

Gazze'de Can Kaybı 33 bin 899'a Yükseldi Gazze'de Can Kaybı 33 bin 899'a Yükseldi

Soruşturma Komitesi Başkanı'nın Açıklamaları

Rusya Soruşturma Komitesi Başkanı Alexander Bastrykin, saldırıda yaralanan ve hastaneye kaldırılan 2 kişinin hayatını kaybettiğini, böylece saldırıda ölenlerin sayısının 139'a yükseldiğini açıklamıştı. Saldırıda toplamda 182 kişinin yaralandığı belirtildi.

Kaynak: Haber Merkezi