Kanada'da Müslüman Aileyi Öldürmekten Ömür Boyu Hapis Cezasına Çarptırıldılar Kanada'da Müslüman Aileyi Öldürmekten Ömür Boyu Hapis Cezasına Çarptırıldılar

Rusya'da Wall Street Journal muhabiri Evan Gershkovich, casusluk suçlamasıyla tutuklu olarak yargılandığı davada, mahkeme tarafından tutukluk süresinin 2 ay daha uzatılmasına karar verildi. Lefortovo Bölge Mahkemesi tarafından alınan karar, Gershkovich'in tutukluluğunun 30 Mart'a kadar devam etmesine hükmetti.

Gizlilik kararı nedeniyle basına kapalı gerçekleştirilen duruşmaya ABD Başkonsolosu Stuart Wilson da katıldı. Bu karar, Gershkovich'in tutukluluk süresinin dördüncü kez uzatılması anlamına gelmektedir.

Gershkovich, 29 Mart 2023 tarihinde Yekaterinburg kentinde haber çalışması yaparken, Rus ordusunun sanayi kompleksi verilerini topladığı gerekçesiyle casusluk suçlamasıyla gözaltına alınmıştı. Mahkeme, daha önce Gershkovich'in tutukluluk süresini birkaç kez uzatmıştı. Gazeteci, casusluk suçlamalarını reddederken, ABD hükümeti ise Gershkovich’in derhal serbest bırakılması çağrısında bulunmuştu.

Kaynak: İHA