ABD'deki Kasırga ve Hortum Felaketinde Ölü Sayısı 23'e Yükseldi ABD'deki Kasırga ve Hortum Felaketinde Ölü Sayısı 23'e Yükseldi

Rusya'nın Vladivostok kentinde ABD'li bir asker, hırsızlık suçlamasıyla gözaltına alındı ve mahkeme tarafından 2 Temmuz'a kadar tutuklu kalmasına karar verildi. ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Cynthia Smith, yaptığı açıklamada, bir ABD askerinin 2 Mayıs Perşembe günü Rusya'da gözaltına alındığını doğruladı.

Smith, Rusya'nın Konsolosluk İlişkileri Hakkında Viyana Sözleşmesi uyarınca bu gözaltı işlemini ABD Dışişleri Bakanlığı'na bildirdiğini belirtti. ABD Savunma Bakanlığı, ailesinin bilgilendirildiğini ve tutuklu askere uygun konsolosluk desteğinin sağlandığını açıkladı.

Tutukluluk Kararı 2 Temmuz'a Kadar

Rus yetkililer, gözaltına alınan ABD askerinin hırsızlıkla suçlandığını ve mahkeme tarafından 2 Temmuz'a kadar tutuklu kalmasına karar verildiğini bildirdi. Primorskiy Bölge Mahkemesi Basın Sözcüsü Elena Oleneva, Vladivostok'ta gözaltına alınan ABD'li askerin hırsızlık suçlaması nedeniyle tutuklandığını ve 2 aylık bir süre boyunca cezaevinde kalacağını ifade etti.

ABD'li Askerin Arka Planı ve Suçlama Detayları

Rus medyası, tutuklanan askerin "Gordon Black" adlı bir ABD askeri olduğunu belirtti. Black'in Güney Kore'de görevli olduğu ve Vladivostok'a resmi bir görev için değil, bireysel olarak gittiği ifade edildi. Öte yandan, Associated Press tarafından yapılan bir habere göre, 34 yaşındaki ABD askeri, Güney Kore'de görev yaparken memleketi Texas'taki Fort Cavazos'a dönmesi gerekiyordu.

Ancak bazı haber kaynakları, askerin Rusya'da bir kadınla ilişkisi olduğunu ve onu darp ederek para çaldığını öne sürdü. NBC News'in raporuna göre, Black, Vladivostok'ta ilişki yaşadığı bir kadın için Rusya'ya gitmişti. Rus gazetesi İzvestia, ABD'li askerin internet üzerinden bir kadınla tanıştığını ve bir süre birlikte yaşadıklarını, ardından kadını darp ettiğini ve 200 bin ruble (yaklaşık 2 bin 200 dolar) çaldığını bildirdi.

ABD'den Tepki ve Açıklamalar

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, ABD hükümetinin olaydan haberdar olduğunu ve konuyu yakından takip ettiğini belirtti. Ancak Kirby, şu anda daha fazla bilgi veremeyeceğini ifade etti.

Kaynak: İHA