Eski Sevgilisini Tabancayla Yaralayan Şahıs Adliyeye Sevk Edildi Eski Sevgilisini Tabancayla Yaralayan Şahıs Adliyeye Sevk Edildi

Denizli’nin Çardak ilçesinde meydana gelen helikopter kazasında 2 kişinin ölümü ve 5 kişinin yaralanmasına ilişkin açılan davada, yargılanan iki Rus pilotun yurt dışı çıkış yasağı kaldırıldı. 21 Eylül 2022 tarihinde Marmaris’teki orman yangınına müdahale etmek üzere Kastamonu Taşköprü'den havalanan helikopter, yakıt ikmali yapmak üzere Denizli'nin Çardak ilçesine iniş yaparken kaza meydana gelmişti. Rus pilot Aleksandr Lakovlev ve teknisyen Alexey Volkov hayatını kaybederken, diğer mürettebat yaralanmıştı.

Denizli 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada, Rus pilotlar Egor Turkov ve Ilia Ivaschenko ile Türk pilot Ömer Kaan Çakır yargılandı. İkinci duruşmada, ilk duruşmada yurt dışı çıkış yasağı kaldırılan Rus pilotlar Ivaschenko ve Turkov'un ifadeleri alındı. Pilot Egor Turkov'un Samsun'a yerleştiği belirtildi. Duruşma, kazayla ilgili kaza kırım ve bilirkişi raporlarının hazırlanması için ileri bir tarihe ertelendi.

Rus Pilotların Yurt Dışı Yasağı Kaldırıldı

Rus pilotların avukatı Necip Fazıl Erbeyin, yurt dışı çıkış yasağının kaldırılmasının ardından pilotların çok büyük sağlık sorunları yaşadıklarını ve çalışamadıkları için maddi sıkıntı içinde olduklarını belirtti. Erbeyin, ayrıca pilotlar adına maddi tazminat taleplerinin devam ettiğini ifade etti.

Rus Pilotların Yurt Dışı Yasağı Kaldırıldı2

Rus pilotlardan Ilia Ivaschenko'nun tedavisinin Pamukkale Üniversitesi Hastanesinde devam ettiği ve kanser tedavisi gördüğü açıklandı. Tercümanı Hurşida Şengönül, Ivaschenko'nun Türkiye'yi ve Türkleri sevdiğini ve sağlığına kavuştuktan sonra ülkesine dönmeyi düşündüğünü belirtti. Şengönül, Ivaschenko'nun Türkiye'deki orman yangınlarına ücretsiz olarak yardım etmeye hazır olduğunu söyledi.

Rus Pilotların Yurt Dışı Yasağı Kaldırıldı3

Rus Pilotların Yurt Dışı Yasağı Kaldırıldı4

Rus Pilotların Yurt Dışı Yasağı Kaldırıldı5

Rus Pilotların Yurt Dışı Yasağı Kaldırıldı6

Kaynak: İHA