Kahramanmaraş Özel Sular Akademi Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Zekeriya Büyükdereli, son yıllarda özellikle çocuklarda etkili olan rota ishali hastalığına dikkat çekti. 

Dr. Büyükdereli, kış mevsimi ile birlikte ülkenin güneyi ve benzer bölgelerde çeşitli hastalıklarda artış görüldüğünü belirterek, rota ishallerinin hastaları oldukça yoğun üzdüğünü ifade etti.

Rota İshalinden Aşı İle Korunma Önerisi

Rota ishaline karşı aşının etkili bir koruma sağladığını vurgulayan Dr. Büyükdereli, hastalarına yönelik şu uyarılarda bulundu: "Rota ishalinden aşı ile korunmanın mümkün olduğunu tüm hastalarımıza hatırlatmak isterim." Hastaların bir hafta gibi süren hastanede tedavi sürecine girdiğini belirten uzman doktor, aşının önemine dikkat çekti.

Rota aşısı ne zaman yapılmalı?

Dr. Büyükdereli, rota ishali aşıları hakkında da bilgiler verdi. Hastalığın iki tip aşısı bulunduğunu söyleyen uzman doktor, birincisinin iki ve dördüncü ayda, diğerinin ise iki, dört ve altıncı aylarda yapıldığını belirtti. İlk dozun ikinci ayda yapıldığını ve herhangi bir yan etki beklenmediğini ifade eden Dr. Büyükdereli, rota aşısının insan konforunu artırdığını ve yaşam kalitesini yükselttiğini söyledi.

Alanya Belediyesi Personeline İlk Yardım Eğitimi Alanya Belediyesi Personeline İlk Yardım Eğitimi

Rota Ishallerine Dikkat! Rota Aşısı Ne Zaman Yapılmalı

Rota İshali

Hastanede yatan rota ishali hastalarının zorlu bir süreç geçirdiğini belirten Dr. Büyükdereli, yaşanılan sıkıntıları ve yorgunluğu vurgulayarak, hastalığı yaşamamış kişilerin bu durumu yaşayanlara anlatmalarını istedi.

Çocuklarda RSV enfeksiyonuna dikkat! RSV nedir? RSV belirtileri neler? Çocuklarda RSV enfeksiyonuna dikkat! RSV nedir? RSV belirtileri neler?

Kaynak: İHA