Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın 26 Nisan 2014 tarihli Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra önemli değişikliklere uğradı. Artık, bu tebliğde yer alan 'yüzde 8' ifadeleri 'yüzde 10', 'yüzde 18' ifadeleri ise 'yüzde 20' olarak değiştirilecek.

Lokantalara Getirilen Yeni Düzenleme

Bu değişikliklerle birlikte, lokantaların hizmetlerini sunarken yüzde 10 yerine yüzde 1 KDV ile faturalandırmasının önüne geçilmesi hedefleniyor. Yani, lokanta, kafe, pastane gibi işletmeler artık kendilerinin hazırlayıp sundukları yiyecek ve içecekler için yüzde 10 yerine yüzde 20 oranında KDV hesaplayacaklar.

Resmi Gazete'de yayımlandı! Lokanta ve kafelerde yiyecek ve içecek KDV oranları artırıldı!

Merkez Bankası faiz kararı ne olacak? Ekonomistlerin beklentisi ortaya çıktı! Merkez Bankası faiz kararı ne olacak? Ekonomistlerin beklentisi ortaya çıktı!

İnternet ve Telefon Siparişlerine Etki

Bu işletmelerin telefon veya internet üzerinden sipariş alarak adrese gönderme veya gel-al gibi yöntemlerle yaptıkları tüm satışlar da aynı kapsamda değerlendirilecek. Yani, hizmetlerin sunumu yöntemi değişse bile vergilendirme açısından aynı muameleye tabi tutulacak.

Ruhsatsız İşletmeler de Kapsamda

Öte yandan, yiyecek ve içecek hizmetleri sunan işletmeler arasında işyeri ruhsatı bulunmayan ancak müşterilere servis yapılabilen yerlerdeki satışlar da bu kapsamda değerlendirilecek. Yani, işletmenin resmiyeti veya ruhsat durumu değişse dahi vergilendirme aynı şekilde yapılacak.

Tebliğin yayımı takip eden ayın başında yürürlüğe gireceği belirtilirken, uygulamanın sorumluluğunun Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütüleceği ifade edildi.

Resmi Gazete'de yayımlandı! Lokanta ve kafelerde yiyecek ve içecek KDV oranları artırıldı!

Kaynak: Kamer Durdu