Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan bir karar, sözleşmeli 36 bin sağlık personelinin istihdam edileceği sağlık birimlerinin yeniden belirlenmesini içeriyor. Bu karar, Resmi Gazete'de yayımlandı ve sağlık sektöründe önemli değişikliklere işaret ediyor.

Yeniden Belirlenen Sağlık Birimleri

Karara göre, sözleşmeli sağlık personeli istihdam edilecek hizmet birimleri, sağlık hizmetlerinin etkili ve verimli bir şekilde sunulabilmesi için yeniden düzenlendi. Bu kapsamda, hangi alanlarda ve nerede personelin ihtiyaç duyulduğu belirlendi.

Hangi Alanlarda İstihdam Yapılacak?

Yeniden belirlenen sağlık birimlerinde toplamda kaç kişinin istihdam edileceği de kararda açıklandı. Buna göre, istihdam edilecek personel arasında 1 diyetisyen, 9 ebe, 2 hemşire, 25 sağlık memuru, 1 sağlık teknikeri, 3 bin 498 tabip ve 32 bin 464 uzman tabip bulunacak.

Aydın'da Savaş Gemileri Ziyarete Açıldı Aydın'da Savaş Gemileri Ziyarete Açıldı

Dağılım Nasıl Olacak?

İstihdam edilecek personelin görev dağılımı da belirlendi. Buna göre, acil sağlık hizmetlerinde 1 kişi, ilçe sağlık müdürlüğü/toplum sağlığı merkezlerinde 7 kişi, sağlık evlerinde 8 kişi ve yataklı tedavi birimlerinde 35 bin 984 kişi görev alacak.

Bu kararın, sağlık hizmetlerinin daha etkili bir şekilde sunulması ve personel ihtiyacının karşılanması için önemli bir adım olduğu belirtiliyor.

Kaynak: Haber Merkezi