Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, geçmişte olduğu gibi yeni dönemde de karteller, raf fiyatlarına ve çalışan ücretlerine yapılan müdahalelerin kırmızı çizgileri olacağını vurgulayarak, Kurumun 2023 yılında yürüttüğü soruşturmalar ve 2024 yılı hedeflerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Küle, dijital pazar ve yapay zekadaki gelişmelerin iş yapış şekillerindeki değişimlere dikkat çekti. Bu süreçte, ürün ve hizmetlerden elde edilen faydaların yanı sıra rekabete aykırı davranışların da arttığını ve şekil değiştirdiğini belirtti.

Küle, Kurumun öncelikli olarak bilişim teknolojilerine ve insan kaynağına yatırım yaptığını, dijital veriler üzerindeki inceleme kapasitesini artırarak soruşturma ve yerinde incelemelerde ciddi bir artış sağladıklarını ifade etti. Ayrıca, incelemeler için sadece şikayet beklemediklerini, sektörlerdeki aksaklıkları gözlemleyerek resen müdahalede bulunduklarını belirtti.

Geçtiğimiz yıl yürütülen soruşturmalar hakkında bilgi veren Küle, 58 soruşturmanın tamamlandığını ve bunlardan 46'sında ihlal tespit edildiğini, teşebbüslerin ihlali kabul ederek uzlaşmaya vardığı 46 soruda ise 2,3 milyar lira ceza kesildiğini açıkladı. Ancak sadece ceza kesmenin ötesine geçerek, bazı pazarlarda rekabetin nasıl açılacağına dair rehberlik yapmanın önemine vurgu yaptı.

Küle, devam eden 45 soruşturma hakkında bilgi vererek, bu soruşturmaların genellikle gıda, beyaz eşya, küçük ev aletleri, eğitim, inşaat, enerji, otomotiv, eğlence, bilgi teknolojileri, kozmetik ve kimya sektörlerinde yoğunlaştığını belirtti. İnsan kaynağını daha etkin bir şekilde kullanarak hızlı kararlar aldıklarını ve Kanunlarına kazandırılan taahhüt ve uzlaşma mekanizmalarını kullanarak uyum süreçlerini yönettiklerini söyledi.

Son olarak, Küle, örnek olarak Digitürk'ün alt yayın hakları, Obilet'in bağlama uygulamaları ve çevrim içi reklam kısıtlamaları gibi dosyalarda, sadece ceza odaklı değil, aynı zamanda teşebbüslerin ihlal olmayan pazar şartlarına dönmeleri için detaylı uyum süreçleri yürüttüklerini vurguladı.

Kaynak: Haber Merkezi