Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 18-30 yaş arası 150 bin Rusya vatandaşını bahar dönemi için zorunlu askerlik hizmetine çağıran bir kararname imzaladı. Bu karar, Rusya'nın askeri hazırlıklarını artırma çabalarının bir parçası olarak geldi.

Güney Koreli Gençler Olası Savaş Senaryolarına Hazırlanıyorlar Güney Koreli Gençler Olası Savaş Senaryolarına Hazırlanıyorlar

Kremlin'den Açıklama: Putin'in Kararnamesi

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ederken, Kremlin'den yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 18-30 yaş arası 150 bin Rusya vatandaşını bahar dönemi için zorunlu askerlik hizmetine çağıran bir kararnameyi imzaladığı belirtildi. Bu adım, Rusya'nın savunma kapasitesini güçlendirmek amacıyla atıldı.

Federasyon Konseyi'nin Öngördüğü Değişiklikler

Rusya parlamentosunun üst kanadı olan Federasyon Konseyi, zorunlu askerlikte uygulanan üst yaş sınırının 27'den 30'a çıkarılmasını öngören yasa tasarısını geçtiğimiz yıl temmuz ayında kabul etmişti. Bu değişiklik, askerlik çağıran kişilerin yaş aralığını genişleterek daha fazla gencin askerlik hizmetine katılmasını sağlamayı amaçlıyor. Yasa tasarısı, 1 Ocak’ta yürürlüğe girmişti ve şimdi Putin'in kararnamesiyle hayata geçiriliyor.

Kaynak: İHA