Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, resmi bir ziyaret kapsamında Çin'e gideceği duyuruldu. Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Putin, Çinli mevkidaşı Şi Cinping'in daveti üzerine 16 ve 17 Mayıs tarihlerinde ülkeyi ziyaret edecek.

Kremlin'in açıklamasına göre, Putin, yeniden devlet başkanı seçilmesinin ardından ilk kez yurtdışına Çin'e gerçekleştirecek.

ABD Ukrayna’ya 275 Milyon Dolarlık Yardım Paketini Açıkladı ABD Ukrayna’ya 275 Milyon Dolarlık Yardım Paketini Açıkladı

Görüşmenin Detayları

Rusya ve Çin liderleri, görüşme sırasında kapsamlı bir ortaklık ve stratejik etkileşim konularını detaylı bir şekilde ele alacaklar. İki lider, Rusya-Çin iş birliğinin daha da geliştirilmesi için temel adımları belirleyecek ve uluslararası ve bölgesel konularda derinlemesine görüş alışverişinde bulunacaklar.

Müzakerelerin sonunda, devlet başkanlarının ortak bir açıklama yapması ve bazı ikili belgelerin imzalanması planlanıyor.

Gala Gecesine De Katılacaklar

Putin ve Şi, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin güçlendirilmesinin yanı sıra, Rusya ve Çin Kültür Yılları'nın 75. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen gala gecesine de katılacaklar.

Ayrıca, Putin'in Çin Başbakanı Li Çiang ile ticari, ekonomik ve insani alanlarda ikili iş birliği konularını görüşmesi bekleniyor.

Çin-Rusya Yakınlaşması

Çin, Ukrayna'daki savaş nedeniyle Batı'nın yaptırımlarının hedefindeki Rusya ile yakınlaşma politikası izliyor. İki ülke arasındaki ticaret hacmi artarken, enerji ve ekonomi gibi alanlarda iş birliği giderek güçleniyor.

Çin Devlet Başkanı Şi'nin Rusya'ya yaptığı ziyaretin ardından, iki ülke arasındaki ilişkilerin yeni bir boyuta taşınması ve stratejik iş birliğinin genişletilmesine dair bir anlayış birliği sağlanmıştı.

'Kapsamlı Stratejik Koordinasyon Ortaklığı'

Çin, Rusya ile ilişkilerini "kapsamlı stratejik koordinasyon ortaklığı" olarak tanımlıyor. Bu ortaklık, küresel sorunlarda birlikte hareket etmeyi ve birbirini desteklemeyi içeriyor. İki ülke ayrıca, Şanghay İşbirliği Örgütü ve BRICS gibi çok taraflı platformlarda iş birliğini sürdürüyorlar.

Kaynak: Kardelen Özdemir