Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Kuzey Kore ziyaretinin ardından Vietnam'a gittiği bildirildi. Putin, Vietnam'ı beşinci kez ziyaret ediyor ve son ziyaretini 2017 yılında gerçekleştirmişti.

Kremlin'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Putin Vietnam'ın başkenti Hanoi'ye ulaştı.Putin'in Vietnam Komünist Partisi Genel Sekreteri Nguyen Phu Trong ile bir araya geleceği ve Rusya'dan öğrencilerle buluşacağı belirtildi. Ayrıca, Vietnam Cumhurbaşkanı To Lam ile görüşmesi planlanan Putin'in, ticaret, yatırım, teknoloji ve eğitim sektörlerinde çeşitli anlaşmalara imza atması bekleniyor.

Putin, ziyareti öncesinde Vietnam'ın Nhan Dan gazetesi için kaleme aldığı makalede, Ukrayna konusunda Vietnam ile dengeli bir yaklaşım sergilediğini ve enerji, ticaret ve ödeme konularında önemli ilerlemeler kaydedildiğini vurgulamıştı.

Rusya'nın Asya İlişkileri

Batılı ülkelerin Rusya'ya yönelik yoğun yaptırımlarına rağmen, Rusya 2022 yılından bu yana Asya ülkeleriyle ilişkilerini güçlendirmeye odaklanmış durumda.

Son Dakika! Joe Biden Adaylıktan Çekildi Son Dakika! Joe Biden Adaylıktan Çekildi

Putin'le Kuzey Kore arasındaki stratejik ortaklık anlaşması

Putin'in Kuzey Kore ziyareti sırasında Rusya ile Kuzey Kore arasında kapsamlı stratejik ortaklık anlaşması imzalanması, ziyaretin önemli bir gelişmesi olarak değerlendirilmişti.

Muhabir: Kardelen ÖZDEMİR