Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin'in Ukrayna'daki savaşı için askerî destek arayışındayken Kuzey Kore'ye gidiyor. Bu, Putin'in 2000 yılından bu yana Kuzey Kore'ye gerçekleştirdiği ilk ziyaret olacak.

Putin, Pyongyang'da Devlet Başkanı Kim Jong-un ile bir araya gelecek ve iki lider, Batı'nın her iki ülkeye yönelik yaptırımlarına karşı güvenlik ve ekonomik iş birliğini genişletme konusunda anlaşmaya varacak. AFP'nin haberine göre, Putin'in Kuzey Kore'ye Salı günü geç saatlerde, aralarında Rus ordusu ve silah tedarikinden sorumlu bakan ve danışmanların da bulunduğu kalabalık bir heyetle gitmesi bekleniyor. Heyette yeni savunma bakanı Andrey Belousov ve savunma sektöründen sorumlu başbakan yardımcısı Denis Manturov da bulunuyor.

Putin'in Nadir Yurt Dışı Ziyareti

Bu ziyaret, geniş çaplı işgali başlattığından bu yana uluslararası seyahatlerini dost ülkelerle sınırlayan ve Ukrayna'dan Rusya'ya toplu çocuk sürgünü nedeniyle uluslararası bir ceza mahkemesinin tutuklama kararına konu olan Putin'in nadiren tercih ettiği bir yurtdışı gezisi olacak.

Harris'in Kampanyası Bağış Toplama Rekorları Kırıyor Harris'in Kampanyası Bağış Toplama Rekorları Kırıyor

Kuzey Kore'nin Askerî Desteği

Kuzey Kore, Ukrayna'daki Rus askeri harekatını desteklemek amacıyla Rusya'ya milyonlarca Sovyet dönemi topçu mühimmatı tedarik etmişti. Ayrıca balistik ve savaşta kullanılan elektronik ekipman sağladı. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, geçen yıl Rusya'nın uzak doğusunu ziyaret etmiş, modern savaş uçakları üreten bir fabrikayı ve Vostochny kozmodromunu ziyaret ettiği bir gezi sırasında Vladivostok'ta Putin ile görüşmüştü.

Beyaz Saray'dan Açıklama

Beyaz Saray, pazartesi günü yaptığı açıklamada Washington'un Rusya ile Kuzey Kore arasındaki yakın ilişkilerden endişe duyduğunu belirtti. Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, gazetecilere verdiği demeçte, "Putin'in seyahatinden endişe duymuyoruz. Endişe duyduğumuz şey bu iki ülke arasında derinleşen ilişkiler" dedi.

Kaynak: Haber Merkezi