Okmeydanı Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Başhekimi Dr. Zeynep Bulut, ağız ve diş sağlığının vurgulandığı bir açıklama yaptı ve önemli uyarılarda bulundu.

Diş Eti Kanaması Sorunuyla Başa Çıkma Yolları

Dr. Zeynep Bulut, diş etlerindeki kanama sorununun önemine değinerek, "Kesinlikle diş etlerimiz kanamamalı, kanıyorsa sebebini araştırmalıyız. Ağız hijyenine dikkat edelim" dedi.

Yanlış Diş Temizliği Alışkanlıklarından Kaçının

Başhekim Bulut, diş temizliği konusunda yaygın hatalara da değinerek, "Protezlerini temizlerken abartıya kaçıp çamaşır suyunda bekletenler ya da dişlerini sürekli karbonatla fırçalayanlar faydadan çok zarar getirebilecek uygulamalardır. Özellikle yaşlı vatandaşlarımıza hatırlatayım, bunlardan kaçınmaları önemlidir" şeklinde uyardı.

Antalya nöbetçi eczane 26 Şubat 2024 Pazartesi Antalya nöbetçi eczane 26 Şubat 2024 Pazartesi

Protez Kullanımında Bunlara Dikkat! Protezini Çamaşır Suyunda Bekleten Var

Ağız Kokusu Hastalıkların Habercisi Olabilir

Dr. Bulut, ağız kokusunun hastalıklara işaret edebileceğine dikkat çekerek, "Ağız kokusu ağız florasının bozulmasından kaynaklanır. Diş ve çene kemiği hastalıklarının habercisi olabilir. Diş etlerimizi kontrol etmeli, herhangi bir lezyon veya apse durumunda hemen tedavi olmalıyız" dedi.

Ağız Hijyenine Önem Verin, Kemik Kaybını Önleyin

Ağız kokusunun yanı sıra ciddi bir kemik kaybının da ağız içi problemlerden kaynaklandığını belirten Başhekim, ağız hijyenine özen gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Doğru Diş Bakımı İçin Öneriler

Diş Hekimi Bulut, doğru diş bakım alışkanlıkları için şu önerilerde bulundu:

  • Ağız içindeki her türlü ülseratif ve ödemli dokulara dikkat edilmeli.
  • Diş eti sağlığını kontrol etmek için düzenli olarak diş hekimine başvurulmalı.
  • Protez kullanıcıları, protez temizliğine özen göstermeli ve yanlış uygulamalardan kaçınmalı.
  • Ağız içindeki organların ağız kokusu oluşturabileceği unutulmamalı, geniz eti ve bademcikler kontrol altında tutulmalı.
Kaynak: İHA