Dünya sinemasının yıldızlarından biri olan Brad Pitt, 2022 yılında yüz körlüğüne sahip olduğunu açıklamıştı. Prosopagnozi veya yaygın adıyla yüz körlüğü hastalığı, aslında uzun yıllardır var olan ancak genel olarak bilinmeyen bir rahatsızlık. Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, bu hastalıkla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz

Brad Pitt'in Yüz Körlüğü Açıklaması Toplumu Şaşırttı

Dünyaca ünlü aktör Brad Pitt'in 2022'de yüz körlüğü olduğunu açıklaması, toplumda büyük bir şaşkınlık yarattı. Dr. Mehmet Yavuz, hastalığın genel özelliklerini ve etkilerini detaylı bir şekilde açıkladı. Yüz körlüğü, demans veya görme bozukluğu değil; ancak hastaların yüzleri ayırt edememesine sebep oluyor.

Prosopagnozi Nedir? 

Prosopagnozi'nin tıbbi adının Prosopagnosia olduğunu belirten Dr. Yavuz, 'Yunanca'da yüzleri tanıyamama' anlamına gelen bu hastalığın, literatüre eski tarihlerde girmiş olmasına rağmen son zamanlarda daha fazla gündeme geldiğini ifade etti. Hastalar, koku, duyma ve nesneleri görebilme yeteneklerini korurken, insanların yüzlerini tanıyamıyorlar. Aynı zamanda, hastalar yüzleri bütünsel olarak algılayamadıkları için sosyal problemlerle karşılaşıyorlar.

Yüz körlüğü nasıl teşhis edilir?

Dr. Mehmet Yavuz, Prosopagnozi'nin genellikle beyindeki sağ lobda anormallik veya hasarın yol açtığı bir rahatsızlık olduğunu belirtiyor. Hastalığın genetik faktörlerle de ilişkilendirilebileceğini söyleyen Yavuz, tanı koymak için özel yüz tanıma testlerinin kullanıldığını vurguluyor.

Yüz Körlüğünün Toplumda Görülme Sıklığı

Toplumda Prosopagnozi'nin görülme sıklığının yüzde 2.5 olduğunu belirten Dr. Yavuz, hastalığın değişik düzeylerde ve aşamalarda ortaya çıkabildiğini ifade ediyor. Hastaların tam yüz körlüğünde hiçbir şekilde insanları ayırt edemediğini ve kimseyi tanıyamadığını belirten Yavuz, hastalığın toplumda ciddi sosyal problemlere yol açabildiğini dile getiriyor.

Çocuklarda ve Yetişkinlerde Yüz Körlüğü

Dr. Mehmet Yavuz, çocuklarda yüz körlüğünün özel bir durum arz ettiğini söylüyor. Erken yaşlardaki çocuklarda sorunun anlaşılmasının zor olabileceğini belirten Yavuz, hastalığın çocuklarda agresif davranışlara sebep olabileceğine dikkat çekiyor. Ayrıca, hastaların dizi veya film izlerken sorun yaşayabileceğini ve çizgi filmlere yönelebileceğini de ekliyor.

Tedavi ve Diğer Hastalıklarla Karıştırılma İhtimali

Dr. Yavuz, hastalığın tedavi edilebilen bir rahatsızlık olduğunu belirterek, yüz körlüğü ile Alzheimer veya duygu körlüğü hastalıklarının karıştırılabileceğini ifade ediyor. Tanı koymak açısından ciddi ve detaylı hazırlanmış yüz tanıma testlerinin kullanıldığını belirten Yavuz, hastaların genellikle duygu körlüğü yaşayan kişilerle karıştırılabileceğini söylüyor.

Antalya nöbetçi eczane 22 Şubat 2024 Perşembe Antalya nöbetçi eczane 22 Şubat 2024 Perşembe

Göz çizdirme nedir? Refraktif lazer uygulamaları Göz çizdirme nedir? Refraktif lazer uygulamaları

Kaynak: İHA