YSK'nın seçim takvimi çerçevesinde seçim süreci devam ediyor. Takvime göre belirtilen önemli tarihlerden biri 21 Mart olarak öne çıkıyor. 21 Mart'ta propaganda serbestliği ve bazı seçim yasaklarının başlayacağı belirtiliyor.

Propaganda Serbestliği ve Seçim Yasakları Ne Zaman Başlıyor?

Seçim propagandası 30 Mart Cumartesi günü saat 18.00'de başlayacak ve seçim yasakları ise 31 Mart saat 23.59'da sona erecek.

Hangi Faaliyetler Yasaklanacak?

Söz konusu tarihler arasında, seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, seçim propaganda süresinin sona erdiği 30 Mart tarihine kadar çeşitli yöntemlerle propaganda yapabilecek. Ancak, genel yollar üzerinde, kamu hizmeti görülen bina ve tesisler ve ilçe seçim kurullarının gösterdiği meydanların dışında toplu olarak sözlü propaganda yapılması yasak olacak.

Elektronik İletişimde Neler Yasak?

Propaganda yasakları çerçevesinde, vatandaşların elektronik posta adreslerine gönderilecek mesajlar, taşınabilir veya sabit telefonlarına sesli, görüntülü veya yazılı mesaj gönderilerek yapılan propagandalar da yasak olacak. Ancak, siyasi partilerin kendi üyelerine sesli, görüntülü veya yazılı mesaj gönderebilmesi bu yasağa dahil olmayacak.

Kamuoyu Araştırmaları ve Anketler Yasak Mı?

21 Mart ile 30 Mart tarihleri arasında, yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler ve tahminler yapılamayacak. Bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin veya adayı etkileyecek veya vatandaşın oyunu değiştirecek biçimde yayın yapılması da yasak olacak.

Bursa'da Seçilen Mahalle Muhtarı Mazbatasını Alacağı Gün Hayatını Kaybetti Bursa'da Seçilen Mahalle Muhtarı Mazbatasını Alacağı Gün Hayatını Kaybetti

Propaganda Gezilerinde Neler Yasak?

Bakanlar ve milletvekillerinin yurt içindeki seçim propagandası ve gezilerinde, makam otomobilleri ya da resmi hizmete tahsis edilen vasıtalar kullanılamayacak. Propaganda amaçlı gezilerde, protokol icabı olan karşılama ve uğurlama törenleri yapılamayacak ve resmi ziyafet verilmesi de yasak olacak. Bakanlar, milletvekilleri ve adayların seçim propagandası kapsamındaki gezilerine memur ve kamu görevlilerinin katılması da yasak olacak.

Yerel seçim takvimi belli oldu! Süreç nasıl işleyecek? Yerel seçim takvimi belli oldu! Süreç nasıl işleyecek?

Kaynak: Haber Merkezi