Ilısu Barajı'ndan ülke ekonomisine 31 milyar liralık katkı Ilısu Barajı'ndan ülke ekonomisine 31 milyar liralık katkı

Pek çok işletme, POS cihazlarının arızalı olduğunu iddia ederek müşterilerinden IBAN üzerinden ödeme yapmalarını talep ediyor. Kimi işletmeler ise müşterilerini bu yönteme zorluyor ancak bu uygulama yasalara aykırı. Bu kapsamda, vergiden kaçınmak amacıyla IBAN kullanarak alışveriş yapan işletmelere büyük cezaların kapıda olduğu bildiriliyor. IBAN'larını kiraya verenler de denetim altında. Üstelik, bu cezalarla sınırlı kalmıyor, bankalar da yaptırımlara katılıyor.

POS kullananlar dikkat: IBAN kullanımında ağır cezalar yolda!

IBAN Kullandıranlara da Cezai Yaptırım Uygulanacak

Bu cezalar, IBAN'ı kiralayan kişiye veya işletmeye değil, aynı IBAN'a ödeme yapan müşterilere de verilecek. Eğer müşterinin gönderdiği para yasa dışı faaliyetlerde kullanıldıysa, müşteri de soruşturma kapsamına alınacak.

POS kullananlar dikkat: IBAN kullanımında ağır cezalar yolda!

İşletmelerin Zorlama Yapması Yasal Değil

Vergi Hukuku Uzmanı Av. Dr. Burak Aslanpınar, konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: "Bir işletmeden yemek yedim ve 'şu IBAN'a para gönder, biz oradan alalım' dediler; bu işlemi yapmamalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü para gönderilen kişinin kim olduğu belirsizdir. Bu durum, ciddi vergi yükümlülüklerine sebep olabilir. İşletmeler, 5464 sayılı kanuna göre, müşterilerden IBAN göndermelerini zorlayamazlar. Tüketici bu durumu şikayet ettiğinde, işletmenin bankayla ilişkisi sona erebilir.

POS kullananlar dikkat: IBAN kullanımında ağır cezalar yolda!

Hem Hapis Hem Para Cezasıyla Karşı Karşıya Kalabilirsiniz

IBAN'ı kullandıran kişi, bunu komisyon karşılığında yaptığı varsayılarak vergi ve ceza ile karşılaşabilir. Banka hesabını başkası adına kullanıyorsa, bu durumu bankaya bildirmesi gerekmektedir. Bildirim yapılmazsa, hapis ve para cezalarıyla karşı karşıya kalabilir.

'Noterde İşlem Yapamayacak Hale Gelebilirsiniz' Uyarısı

Bir banka bir daha kişiyle çalışmayabilir. Hatta, kişi birçok banka tarafından reddedilebilir çünkü kara listeye alınmış olabilir. IBAN kullanımı nedeniyle banka hesabı bloke edilebilir ve MASAK'a bildirilebilir. Kişi, noterde bile işlem yapamayacak duruma gelebilir. Mal varlığı dondurulabilir ve cezaevine girebilir. Suç gelirinin aklanması veya terör finansmanı ile ilişkilendirilme riski bulunmaktadır.

Kaynak: Haber Merkezi