Geçmişi milattan önce 3000'li yıllara kadar uzanan ve Türkiye’nin önemli antik kentlerinden biri olan Perge Antik Kenti'nin stadyum alanındaki kazı çalışmaları tamamlandı. Gladyatör dövüşleri ve hayvan avlarının yapıldığı bu alan, Aspendos'a alternatif yeni bir gösteri merkezi olarak planlanıyor.

Perge Antik Kenti'nde yapılan kazılar tamamlandı: Gladyatör dövüşlerine eşlik eden alan açıldı

Perge Antik Kenti Kazı Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Aytaç Dönmez, 2018 yılında başlayan kazıların, Antalya Müzesi öncülüğünde yürütüldüğünü belirtti. 2020 yılında İstanbul Üniversitesi'nin sorumluluğu devralmasıyla çalışmalar devam etti. Dönmez, 'Bu arenayı tamamlamak istedik, çünkü bu alanın oldukça özel bir yapısı var. Özellikle antik dönemde gladyatör dövüşlerinin ve hayvan avlarının yapıldığı özel bir amfi tiyatroya dönüştürülmüş aslında. Biz de bu yapının bütün mimari verisini ve dokusunu net olarak görmek için, alandaki çalışmayı tamamlamak istedik. Alan yaklaşık 5 bin kişilik bir kapasiteye sahip. Stadyumun tamamı 30 bin kişilik, ancak açılan bölümün özellikle arena kısmı gösteriler için de çok uygun bir alan. Aspendos’ta bildiğiniz gibi bir tiyatro var, bir tiyatronun dışında Antalya’ya böyle bir yeni bir gösteri alanı da kazandırmak istiyoruz arkeolojik bulgular dışında' dedi.

Perge Antik Kenti'nde yapılan kazılar tamamlandı: Gladyatör dövüşlerine eşlik eden alan açıldı

Dr. Aytaç Dönmez, stadyumun 5 bin kişilik kısmının açıldığını ve 30 bin kişilik kapasitesiyle Türkiye'nin en iyi korunmuş antik stadyumlarından biri olduğunu söyledi. Dönmez, 'Hayvanların saklandığı alanları hayvan hücrelerini ortaya çıkardık. Ve bu hücrelerde hayvanların arenaya nasıl salındığı bağlamında oldukça yeni bulgular elde ettik. Bunlar arkeolojik mimaride oldukça yeni bulgular oldu. Arenanın tam ortasında kare kaydı blokları yer almakta devşirme, bunlar üzerine araştırmalar yürüttük. Şu anki bulgularımızla, imparatorluk döneminde bu alanda gladyatör dövüşleri ve hayvan avlarının yanı sıra öğle aralarında gösteri olarak idam cezalarının yapıldığını ortaya koyduk. Bunları da bilim dünyasında yayınlayacağız' şeklinde konuştu.

Perge Antik Kenti'nde yapılan kazılar tamamlandı: Gladyatör dövüşlerine eşlik eden alan açıldı

Perge Antik Kenti'nin ziyaretçi sayısının her geçen yıl arttığını ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Aytaç Dönmez, 'Yapıdaki kazı çalışmaları tamamlandıktan sonra gerek arkeolojik gerekse Kültür alanında Antalya'ya çok büyük bir faydası olacağını düşünüyoruz. Antik kentimizin, pandemi döneminden bu yana ziyaret eden kişi sayısı artıyor, 2022 yılında 142 bin kişiyken 2023 yılında 150 bine yükseldiğini gördük' diye konuştu.

Neyzen Ahmet Doğan Özeke Muğla'da anıldı Neyzen Ahmet Doğan Özeke Muğla'da anıldı

Kaynak: İHA