Parkinson hastalığının belirtilerini açıklayan Nöroloji Uzmanı Dr. Hikmet Dolu, hastalığın genellikle vücudun bir yarısında başladığını ve zamanla diğer tarafa da yayılabildiğini belirtti. 

Parkinson Belirtileri 

Temel belirtinin hareketlerde yavaşlama ve/veya titreme olduğunu vurgulayan Dr. Dolu, hastalığın elde veya ayakta istirahat halinde ortaya çıkan titreme ve eklem hareketlerinde katılıkla kendini gösterdiğini söyledi. Ayrıca, yürüme sırasında kol sallanma hareketlerinde azalma veya kayıp, adımlarda küçülme gibi belirtilerin de hastalığa eşlik ettiğini belirtti.

İlaç Tedavisi Uygulanabilir

Parkinson tedavisinde ilk adım olarak ilaçların kullanıldığını belirten Uzman Dr. Dolu, ilaç tedavisinin beyindeki dopaminerjik geçişi artırmaya yönelik olduğunu açıkladı. Bu ilaçların amacının dopamin miktarını artırmak olduğunu belirten Dr. Dolu, bu sayede hastalığın semptomlarının kontrol altına alındığını ifade etti. Ancak, ilaçların uzun süreli ve yüksek dozlarda kullanımının bazı yan etkilere yol açabileceğini söyledi. Bu yan etkiler arasında aşırı hareketlilik, tam yanıtsızlık veya istemsiz hareketlerin görülebileceğini belirtti.

Dövme yaptıranlar dikkat! Dövme lenf kanserine neden olur mu? Dövme yaptıranlar dikkat! Dövme lenf kanserine neden olur mu?

İlaç Tedavisine Yanıt Alınmazsa Cerrahi Tedavi Tercih Edilebilir

İlaç tedavisinin beklenen yanıtı vermeyen hastalarda cerrahi tedavi seçeneklerinin değerlendirilebileceğine dikkat çeken Uzman Dr. Dolu, özellikle ilaç tedavisine cevap vermeyen hastalarda cerrahi müdahalenin önerildiğini belirtti. Bu cerrahi müdahalenin amacının, beyindeki hareketle ilgili merkezlerdeki elektriksel uyarının cilt altına yerleştirilen bir jeneratör aracılığıyla düzenlenmesi olduğunu açıkladı. Bu yöntemin, hastaların yaşam kalitesini artırabileceğini ve semptomları kontrol altında tutabileceğini belirtti.

Parkinson hastası yürürken dengesini kaybedip düştü, hafif yaralandı Parkinson hastası yürürken dengesini kaybedip düştü, hafif yaralandı

Kaynak: İHA