Fransa'nın başkenti Paris'te, medya, dernekler ve sendikaların öncülüğünde gerçekleştirilen büyük çaplı bir protesto gösterisi düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen binlerce kişi, aşırı sağın yükselişine karşı durma çağrısında bulundu.

Gösteride toplanan kalabalık, yaklaşan erken genel seçimler öncesinde yükselişte olan Ulusal Birlik Partisi'ne (Rassemblement National) karşı sloganlar attı. "Bugün buradaysak, umudumuz olduğu içindir" sloganıyla düzenlenen protestoda, birçok sanatçı ve entelektüel de konuşma yaptı.

Sanatçılar ve Entelektüellerden Çağrı

Gösteriye katılan Alice Diop ve Anna Mouglalis gibi tanınmış isimler, aşırı sağa karşı durma çağrısında bulundu. Sivil toplum, siyaset ve kültür dünyasından gelen konuşmacılar, vatandaşları aşırı sağ tehdidine karşı demokratik değerleri savunmaya davet etti.

Donald Trump'tan Joe Biden'a Sert Eleştiriler Donald Trump'tan Joe Biden'a Sert Eleştiriler

Ülke Çapında 58 Yeni Protesto Noktası

Fransa'nın önde gelen işçi sendikası CGT, sol koalisyon Yeni Halk Cephesi'ne (Nouveau Front Populaire) destek verme kararı aldı. Sendikalar, ülke genelinde 58 yeni protesto noktası belirlediğini duyurdu. Fransa'nın dört bir yanında eş zamanlı olarak gerçekleştirilen protestolar, geniş katılımla sürdü.

Kaynak: İHA