Türkiye'nin önde gelen ekonomistlerinden Prof. Dr. Özgür Demirtaş, son günlerde dalgalı seyir izleyen Borsa İstanbul'a ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ayrıca, Moody's tarafından 17 Türk bankasının kredi notu görünümlerinin "durağan"dan "pozitif"e çevrilmesine dikkat çeken Demirtaş, ekonomik yükseliş için önerilerde bulundu.

Borsa Çok Ucuz!

Demirtaş, Türkiye'nin kredi notunun yükselmesi gerektiğini belirterek, "Borsa şu an çok ucuz. Bunun düzelmesi için CDS dışı risk primi düşmelidir. Başaracağımıza inanıyorum" dedi. Faizlerin yükselmesiyle birlikte alternatif yatırım araçlarının çıkabileceğine dikkat çeken Demirtaş, yatırımların çeşitlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Ramazan gelmeden hurma fiyatları tavan yaptı! Ramazan gelmeden hurma fiyatları tavan yaptı!

Özgür Demirtaş, borsanın ucuz olmasının nedenini yüksek risk primine bağladı ve geçmişteki faiz indirimlerinin sistem üzerindeki etkilerini eleştirdi. Geçmişte aşırı derecede indirilen faizlerin bugün aynı oranda arttığını belirten Demirtaş, bu durumun düzelmesi için Merkez Bankası'nın disiplini koruması gerektiğini söyledi.

Moody's tarafından yapılan not artırımlarını olumlu bulan Demirtaş, uzun vadeli Türk şirketlerinin dolar bazında değer kazanması için merkez bankasının doğru politikalarına devam etmesi, jeopolitik risklerin azalması, yapısal reformlara başlanması ve magazinsel konuların hızla çözülmesi gerektiğini ifade etti.

Ayrıca, yabancı yatırımcıların çekilmesi için Merkez Bankası'nın doğru politikalara devam etmesi gerektiğini belirten Demirtaş, mali politikalarda Merkez Bankası'nı destekleyici bir konuma gelmesinin önemine vurgu yaptı. Yatırımların uzun vadeli düşünülmesi gerektiğini söyleyen Demirtaş, Türkiye'nin risk priminin düşmesi ve şirketlerin hak ettiği değeri bulması için uzun vadeli planlamaların önemine dikkat çekti.

Kaynak: Haber Merkezi