Özel Sektör Öğretmenleri Antalya İl Temsilciliği, Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde nöbete başladı. Çalışma şartlarının iyileştirilmesi, maaş düzenlemesi ve diğer hakları için nöbete başlayan öğretmenlere Eğitim-İş Antalya Şubesi ve Eğitim-Sen Antalya Şubesi'de destek verdi. Özel Sektör Öğretmenleri Antalya İl Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada, "Ekmek, gelecek, memleket için diyerek alanlara yaptığımız çağrımıza karşılık veren sendikaların, demokratik kitle örgütlerinin, siyasi partilerin temsilcileri/üyeleri,  öğretmen mücadelesi bizim mücadelemizdir diyen veliler, burada olamayan ama yüreği burada atan sendikasının aldığı kararlara attığı adımlara katkı sunmak için hazır olan öğretmen sendikası üyelerini dayanışmaya çağırıyoruz. Öğretmen Sendikası olarak son 3 yılda defalarca olduğu gibi yine sokaklardayız. Pes etmiyoruz çünkü tartışmaya kapalı bir hakkın peşinde çok meşru bir mücadelenin içindeyiz" dedi.

Whatsapp Image 2024 05 28 At 20.02.48

İnce'den Yusuf Tekin'e tepki: Ahlak bekçisi misin, Milli Eğitim Bakanı mı? İnce'den Yusuf Tekin'e tepki: Ahlak bekçisi misin, Milli Eğitim Bakanı mı?

BAKAN TEKİN'E İSTİFA ÇAĞRISI

Özel Sektör Öğretmenleri Antalya İl Temsilciliği, "Öğretmen Sendikası 3 yıldır  şunu söylemektedir: Özel öğretim kurumlarında kölelik koşulları hüküm sürüyor ve Milli Eğitim Bakanlığı bu durumu izliyor. Bu düzen son bulmalıdır. Yüz binlerce Öğretmen, veliler, meslek örgütleri, öğrenciler, tüm toplum öğretmenler asgari ücretle çalıştırılmamalı derken MEB buna kulağını tıkayamaz. 2014 yılına kadar var olan taban maaş yasasını geri getirmeye yetkisi olmadığını söyleyen bir Bakanın hiçbir şeye yetkisi yok demektir. Bu yetkisizlik istifadan başka bir yola çıkamaz. Milli Eğitim  Bakanına buradan yeniden soruyoruz: 
Taban maaş uygulamasının geri gelmesinde engel nedir?  Kamuda kaç bin öğretmene ihtiyaç vardır. Bütçe budur diyerek atama yapmak öğretmeni çaresiz bırakarak özel sektöre yönlendirmek öğretmeni ucuz iş gücüne dönüştürme planının parçası mıdır?  Ücretli öğretmenliğin varlığı sizi rahatsız etmiyor mu? Sadece eğitim baronlarını mutlu eden bir Bakan olmak nasıl bir duygu? Yüz binlerce öğretmenin ve toplumun gözünde yalancı olmak sizi rahatsız etmiyor mu?" sorularını Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'e yöneltti.

Whatsapp Image 2024 05 28 At 20.02.48 (1)

"ÖMK MECLİSE GİDİYOR"

Açıklamanın devamında, "Çok yakında Öğretmenlik Meslek Kanunu meclise gidecek. Bu kanunu MEB hazırlıyor. Bir önceki kanunda özel sektör öğretmenlerinin adı anılmamıştı.  Bu kez uyarıyoruz: Taban Maaş Hakkımız hemen geri getirilecek! 
Denetimler artacak sigortasız, öğretmenlik dışı ünvanlarla çalışma sonlandırılacak!  Belirli süreli sözleşme bitirilecek! 
Bizler zorlu şartlara rağmen mesleğimizden vazgeçmiyoruz, kamusal eğitim terk edilirken yarattığınız sistemde eğitimin yükünü omuzluyoruz. Bizler MEB'in persoleniyiz, bizler kamusal bir alanın emektarlarıyız. MEB bizim sorunlarımızı çözmek zorundadır.  Öğretmen Sendikası olarak ÖMK'nin önemine dikkat çekmek ve kararlılığımızı göstermek adına tüm üyelerimize, dostlara, eğitime dair kaygısı olan herkese çağrımızdır. Bu nöbet aynı zamanda tüm ülkede eğitim için bir direniş haftasının başlangıcıdır. Her ilde öğretmenleri alanlara davet ediyoruz.  

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası TBMM'ye yürüyeceğini açıkladı.

Kaynak: Kardelen Özdemir