Ayhan Bora Kaplan Suç Örgütü Davası Yarına Ertelendi Ayhan Bora Kaplan Suç Örgütü Davası Yarına Ertelendi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde, Özak Tekstil işçilerinin örgütlendikleri BİRTEK-SEN'e yönelik 1,5 milyon TL'lik ceza kesilmesini protesto etti. Protestoya CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşçıer'in yanı sıra Agrobay işçileri ve diğer sendikalar da destek verdi. Taşçıer, "Bu skandal karar geri alınıncaya kadar Meclis’te, sokakta, alanda bu mücadeleyi omuz omuza büyüteceğiz." dedi. BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen ise cezayı kınayarak, "Bu cezanın Türkiye tarihinde örneği görülmemiştir. Skandal bir cezadır." şeklinde konuştu.

CHP ve Diğer Sendikaların Destekleriyle Büyüyen Protesto

BİRTEK-SEN'in Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önündeki protestosuna CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşçıer, DEM Parti İstanbul Milletvekili Özgül Saki, KESK ve bağlı sendika yöneticileri ile Agrobay işçileri de destek verdi. Protestoda işçilerin haklı talepleri dile getirildi ve sendikal örgütlenme hakkının önemi vurgulandı.

Mehmet Türkmen'den Cevap: "İşçilerin Direnişi Karşısında Bürokrasinin Hızı"

BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, işçilerin hak arayışlarına karşı patronların hızlı bir şekilde bürokrasiyi kullandığını belirtti. Türkmen, "Özak patronu direnişin üçüncü günü Bakanlıktan teftiş istiyor, üç gün sonra teftiş yapılıyor, bir ay sonra rapor hazırlanıyor ve sendikamıza ceza veriliyor. Söz konusu patron olduğu zaman bürokrasi öyle hızlı işliyor ki teftiş geliyor, valilik yasak kararı getiriyor, bir talimatla kalkanlar, coplar hazırlanıyor." dedi. Türkmen, bu durumun işçi haklarını görmezden geldiğini ve skandal bir ceza olduğunu belirtti.

İşçilerin Haklı Mücadelesi: Sendikal Örgütlenme Hakkı Savunuluyor

Türkmen, işçilerin direnişinin sadece BİRTEK-SEN'e özgü olmadığını belirterek, "Eğer bunu gerçek bir itirazla püskürtemezsek, bugün BİRTEK-SEN’in başına gelen, yarın iktidar yanlısı olmayan her sendikanın başına gelir, mali olarak çökertilir ve fiilen sendikacılık yapamaz hale gelir." dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşçıer ise, "Bu skandal karar geri alınana kadar Meclis’te, sokakta, alanda bu mücadeleyi omuz omuza büyüteceğiz." şeklinde açıklama yaptı. Protestoda işçilerin haklı mücadelesi ve sendikal örgütlenme hakkının savunulması ön plana çıktı.

Kaynak: ANKA