Osmaniye'nin tarihi mahallelerinden biri olan Gebeli Mahallesi'nde, dağlık bir alanda bulunan ve mahalle sakinlerinin merakla baktığı bir tank, dikkat çekiyor. 

A W231884 05 Result

Tankın bu alanda ne zaman ve neden bulunduğuna dair net bir bilgi bulunmamakta. Eskiden askeri atış alanı olarak kullanılan bölgede yer alan tank, askeri birimlerin bölgeden ayrılmasının ardından terk edilmiş durumda. Mahalle sakinleri, tankın geçmişi ve neden orada olduğu konusunda çeşitli spekülasyonlar yapıyor.

A W231884 03 Result

'Cezalı' tank 

Gebeli Mahalle Muhtarı Bülent Güzel (46), tankın mahalleleri için özel bir anlam taşıdığını belirtiyor. 'Bu tankımız burada çocukluğumuzdan beri var. Atalarımız ve dedelerimiz, bu tankı 'cezalı' olarak adlandırıyor. Tankın nasıl ve ne zaman buraya geldiğini bilmiyoruz. Çocukluğumuzun geçtiği bu yerde tank, bizim oyun alanımızdı. İçinde büyüdük, oynadık. Zamanla ne olduğunu tam olarak bilemiyoruz, ama artık burada yılların izlerini taşıyor,' diye belirtiyor.

18 Temmuz 2024 TV yayın akışı! Star TV,  Now TV, KANAL D, ATV, TRT 1, TV8 ve SHOW TV yayın akışı 18 Temmuz 2024 TV yayın akışı! Star TV, Now TV, KANAL D, ATV, TRT 1, TV8 ve SHOW TV yayın akışı

A W231884 04 Result

Tankı ziyaret edenlerden Emrah Baş ise tankın mahalle için önemine değiniyor. 'Gebeli Mahallesi'nde bu tankın cezalı olduğunu duydum ve merak edip gelip fotoğrafını çekmeye karar verdim. Eskiden daha iyi durumda olduğunu duydum, şimdiyse biraz yıpranmış ve parçalanmış gibi görünüyor. Ancak yine de buraya gelip anı olarak fotoğraf çekmek güzel bir deneyim oldu,' şeklinde konuşuyor.

A W231884 01 Result

Osmaniye'de depremde babasını kaybeden oğulun acısı: Baba ocağımız kalmadı Osmaniye'de depremde babasını kaybeden oğulun acısı: Baba ocağımız kalmadı

Kaynak: İHA