Antalya Büyükşehir Belediyesi, son dönemde artan orman yangınlarına dikkat çekmek ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla “Ormanlarımız Yanmadan Konuşalım” adlı bir panel düzenledi. Farklı üniversitelerden akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşen panel, Atatürk Kültür Merkezi Perge salonunda düzenlendi.

Orman Yangınlarına Karşı Farkındalık

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Lokman Atasoy, panelde yaptığı konuşmada, Antalya’nın geleceği ve çevre konuları üzerine önemli açıklamalarda bulundu. Atasoy, Başkan Muhittin Böcek’in vizyonu doğrultusunda, orman köylüleriyle bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunduklarını, ihtiyaç duyulan bölgelere fidan dağıtımı yaptıklarını ve ağaç dikimleri gerçekleştirdiklerini belirtti.

Ormanlar Tehdit Altında

Atasoy, Antalya’da 2021 yılında yaşanan ve Türkiye Cumhuriyeti tarihine en büyük orman yangını olarak geçen Manavgat yangınında 75.000 hektar alanın zarar gördüğünü belirtti. Atasoy, Antalya’nın iklim değişikliğinden en çok etkilenecek coğrafyalardan biri olduğunu ve ormanların sadece yangınlarla değil, ranta açılmak istenmesi ve madencilik gibi yanlış uygulamalarla da tehdit altında olduğunu ifade etti.

Her Yeni Doğan Bebeğe Bir Fidan

Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak her doğan bebeğe bir fidan dikme sözü verdiklerini belirten Atasoy, bu sözü tutmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Atasoy, gelecek dönemde daha büyük adımlar atacaklarını ve kenti sürdürülebilir bir şekilde geliştirmeye devam edeceklerini belirtti.

Sırrı Süreyya Önder TBMM'de oturumu yönetirken rahatsızlandı Sırrı Süreyya Önder TBMM'de oturumu yönetirken rahatsızlandı

Başkan Böcek’e Teşekkür

Türkiye Ormancılar Derneği Genel Başkanı Ahmet Hüsrev Özkara, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Özkara, Antalya Büyükşehir Belediyesi ile geçen yıl ormanların korunması konusunda protokol yaptıklarını ve çalışmanın son derece iyi ilerlediğini belirtti.

Orman Yangınları Masaya Yatırıldı

“Ormanlarımız Yanmadan Konuşalım” panelinde, orman yangınlarının sebepleri, etkileri ve önlenmesi için alınabilecek tedbirler masaya yatırıldı. Panelde ayrıca, orman yangınlarının ekolojik ve ekonomik etkileri üzerine değerlendirmeler yapıldı ve kamuoyunun bilinçlendirilmesi için önerilerde bulunuldu.

Kaynak: Antalya Büyükşehir Belediyesi/Bülten