Antalya’da orman yangınlarına karşı mücadelede yeni bir dönem başladı. Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü tarafından Gazipaşa Havalimanı’na konuşlandırılan Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı (İHA), 23 bin feette uçarak Antalya genelindeki orman alanını gözetleyecek. Üzerinde bulunan termal sistemle yangınları daha erken fark eden İHA, yangının koordinatlarını kara ve hava ekiplerine anbean bildirerek, 'Yeşil Vatan' savunmasında önemli bir görev üstlenecek.

Orman yangınlarını gözetleyen İHA Gazipaşa'da hizmete başladı

Yüksek İrtifada Gözetleme ve Yangın Tespit

İHA, 24 saat uçarak, 23 bin feette bulunduğu noktadan 3,5 milyon hektarlık orman alanını gözetleyecek. Olası yangınları üzerinde bulunan teknoloji ile tespit eden İHA, yangının koordinatlarını ekiplere anbean bildirip, ekipleri harekete geçirecek. Yangının bölgesinde de hizmet verecek olan İHA, havadan aldığı görüntüleri yangın söndürme ekiplerine anbean aktaracak. Yangının ilerlediği yön, ilerleme hızı gibi konularda ekiplere bilgi verecek olan İHA, karada çalışan ateş avcılarının işini kolaylaştıracak.

Sıcak havalarda cep telefonlarını şarjda uzun süre tutmayın! Sıcak havalarda cep telefonlarını şarjda uzun süre tutmayın!

Orman Yangınlarında Hava ve Kara Gücü

2021 yılında meydana gelen büyük orman yangınlarıyla mücadele eden Orman Genel Müdürlüğü, Antalya’da 2024 yangın sezonunda hava ve kara gücüne güç kattı. Antalya’da orman yangınlarına müdahale amaçlı; 9 helikopter, 6 uçak, 113 arazöz ile 955 yangın işçisi her an göreve hazır bekliyor. Antalya Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde görev yapan ve Gazipaşa’ya konuşlandırılan 1 İHA ise sabah saatlerinde havalanarak gün batımına kadar Antalya’yı gözetliyor.

Gece başlayan yangın Antalya'yı sardı Gece başlayan yangın Antalya'yı sardı

Orman yangınlarını gözetleyen İHA Gazipaşa'da hizmete başladı

Bize bilgi aktarıyor

Antalya Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, İHA’nın 180 kilometreye kadar gözetleme özelliğinin bulunduğuna dikkat çekti. 'Gün batımına kadar İHA’mız havada, herhangi bir ısı gördüğünde bunu bize bildiriyor, arkadaşlarımız değerlendirip hemen ilk müdahale ekiplerimiz oraya hareket ediyor. İHA’ların aynı zamanda yangının ilerleyişi ile ilgili katkısı da buluyor. Isı yoğunluğunu ve nereden müdahale edeceğimizi bize bilgi aktarıyor ve ona göre müdahale ediyoruz' dedi. 

Kaynak: İHA