ABD merkezli yapay zeka araştırma şirketi OpenAI, bahar etkinliğinde, gelecek ürünlerinde kullanacağı OpenAI GPT-4o adını verdiği yeni yapay zeka modelini duyurdu. Bu yeni modelin özellikleri ve kullanımı merak konusu oldu.

OpenAI GPT-4o yeni nesil yapay zeka modeli tanıtıldı

Apple iPhone üretimini artıracak Apple iPhone üretimini artıracak

OpenAI GPT-4o'nun Özellikleri Nelerdir?

50 dilde hizmet

OpenAI'nin en yeni modeli GPT-4o, eski modeli GPT-4 Turbo'ya göre iki kat hızlı ve %50 daha ucuz olacak. 50 farklı dilde hizmet verecek olan GPT-4o, daha büyük veri bloklarını işleyecek ve daha güncel yanıtlar sağlayarak metin anlama ve üretim kapasitesini artıracak.

Kullanıcı Duygularını Okuma

Yenilikler arasında, AI ile daha doğal etkileşim sağlayacak bir kullanıcı arayüzü yenilenmesi de bulunuyor. Kullanıcılar artık AI'ı kesintiye uğratarak gerçek zamanlı sohbet edebilecek, AI kullanıcının duygularını algılayarak ona göre tepki verebilecek.

Matematik Denklemlerini Çözme 

OpenAI'nin baş teknoloji sorumlusu olan Mira Murati'nin liderliğindeki etkinlikte, modelin yeni ses yeteneklerini canlı bir şekilde sergilendi. Yapılan gösterimlerde, ses asistanı sevgi ve robotlar hakkında bir hikaye üretti ve çeşitli duygusal ve ses vurgularıyla konuştu. Bir başka gösterimde, bir telefonun kamerası kullanılarak AI modele bir matematik denklemi gösterildi ve ChatGPT'nin ses modu bu denklemi nasıl çözeceğini adım adım açıkladı.

iPhone'lara Entegre Edilecek

OpenAI, ürünlerini genişletme ve stratejik ortaklıklar arama çabalarını sürdürüyor. Şirket, AI özelliklerini Apple'ın iPhone işletim sistemine entegre etme konusunda bir anlaşmayı nihayetlendirmek üzere olduğunu açıkladı. Ayrıca, OpenAI'nin yüz tanıma ve ses üretimi etrafındaki güvenlik önlemleri konusunda daha fazla bilgi sağlaması bekleniyor.

Bu güncellemelerle OpenAI, kullanıcıların AI ile etkileşimlerini daha doğal ve erişilebilir hale getirmeyi amaçlıyor, böylece teknolojiyi herkes için daha kullanışlı ve anlamlı hale getiriyor.

Kaynak: Haber Merkezi