Her gün yeni kararlar alınarak güne başlıyoruz ve bu kararlar arasında bugünün öne çıkanı, internet üzerinde kullanılan kodlara yönelik KDV uygulaması oldu. Yeni tebliğe göre, kartlar, şifreler ve kodlar, Türkiye'de yerleşik bireyler tarafından yurtdışı kaynaklı firmalardan temin edildiğinde, ilgili bireyler tarafından beyan edilip KDV ödemesi yapılması gerekiyor.

Marketlerde skandal! Çürümüş ürünleri olgun sebze diye satıyorlar Marketlerde skandal! Çürümüş ürünleri olgun sebze diye satıyorlar

Ayrıca, kart, şifre ve kodların Türkiye'de yerleşik olmayan KDV mükellefi gerçek kişiler tarafından yurtdışı elektronik hizmet sunucularından temin edilmesi durumunda, bu işlemle ilgili KDV'nin yurtdışındaki firma tarafından beyan edilip ödeme yapılması gerekiyor. Aynı zamanda, söz konusu kart, şifre ve kodların Türkiye'de satılması durumunda, hesaplanan KDV'nin satıcı firmalar tarafından beyan edilmesi öngörülmektedir.

Sanal veya fiziksel ortamda, cüzdan kodları ve benzeri adlar altında satılan, ancak belirli bir ürün veya hizmetin karşılığı olmayan, ödeme aracı niteliğindeki kartlar, şifreler ve kodların yurt dışından temin edilmesi veya Türkiye içinde satılması durumunda, bu işlemler KDV ödemesine tabi tutulmayacak.

Kaynak: Haber Merkezi