Türkiye, dünya yaş meyve sebze pazarından daha fazla pay almak amacıyla Avrupa'nın en büyük market zincirlerinin de yer alacağı, 60 ülkeden alım heyetinin katılacağı Uluslararası Interfresh Eurasia Fuarı'na hazırlanıyor. Fuar, 26-28 Eylül tarihleri arasında İzmir'de gerçekleştirilecek.

Resmi Gazete'de Yeni Karar! 14 Temmuz 2024 Pazar Bugünün Kararları Neler? Resmi Gazete'de Yeni Karar! 14 Temmuz 2024 Pazar Bugünün Kararları Neler?

Ziyaretçi ve Katılımcı Sayısında Büyük Artış

Antexpo A.Ş Genel Müdürü Murat Özer, bu yıl İzmir'de düzenlenecek Meyve, Sebze ve Mamulleri, Gıda ve Gıda Teknolojileri, Paketleme, Lojistik ve Depolama Fuarı'nın (Interfresh Eurasia) ziyaretçi ve katılımcı sayısında yüzde 200 büyüdüğünü bildirdi. Özer, "Geçen yıl Antalya'da yapılan fuarımızda 44 ülkeden 13 binden fazla ulusal ve uluslararası ziyaretçiye ev sahipliği yaptık. Bu yıl ise İzmir'deki fuarımıza 60 ülkeden alım heyeti ve 30 uluslararası zincir market temsilcisi onay verdi. Ziyaretçi sayımız daha fazla olacak" dedi.

Uluslararası Marka Yolunda İlerleme

Interfresh Eurasia Fuarı'nın uluslararası marka olma yolunda ilerlediğini belirten Murat Özer, fuarın dünya yaş meyve sebze ticaretini yönlendiren iki büyük platformda tanıtıldığını söyledi. Özer, "Türkiye, ürettiği tarımsal ürünle hem kendini hem de Avrupa ve çeşitli Uzakdoğu ülkelerine ihracatını artırmayı hedefliyor. Avrupa'nın, Rusya'nın ve Ortadoğu ülkelerinin en büyük market zincirleri fuara katılacak. Türk meyve sebze, mamul ürünler, kuru ve dondurulmuş ürünler ile konserve ürünler görücüye çıkacak" dedi.

İhracat İçin Önemli Bir Fırsat

Özer, bu yıl ihracat sezonunda iklim değişikliği, enflasyon, maliyet artışları ve döviz kurlarındaki gelişmeler nedeniyle yaş meyve sebzede Avrupa'da rekabet etmekte zorlandığını ifade ederek, İzmir'de düzenlenecek fuarın Türkiye'nin yaş meyve sebze ihracatına önemli katkı yapacağını vurguladı. Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nin (AKİB) hazırladığı Yaş Meyve Sebze Sektörü Global Satış Raporu'na göre, dünya toplam yaş meyve sebze satışının 2022 yılında 652 milyar 651 milyon dolar değere ulaştığını ve 2027 yılında 768 milyar 748 milyon dolara yükselmesinin beklendiğini belirtti.

60 Ülkeden Alım Heyeti ve Ziyaretçiler Katılacak

Geçtiğimiz yıl içinde dünyada marka haline gelen Interfresh Eurasia Fuarı'na başta Almanya, Hollanda, Polonya, Çekya, Hindistan, Malezya, Çin, Suudi Arabistan, BAE, Irak, Lübnan, Rusya, Ukrayna, Moldova, Beyaz Rusya, Litvanya, Latviya, Estonya, Yunanistan, Makedonya, Bulgaristan, Sırbistan olmak üzere 60'ın üzerinde ülkeden alım heyeti ve ziyaretçiler katılacak.

Kaynak: İHA