Pamukkale Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Refika Ceyda Beram ve yüksek lisans öğrencisi Sultan Akyol, Denizli'de çınar ağaçlarını etkileyen ve ölümcül sonuçlara neden olan Ceratocystis platani isimli yabancı bir mantarın tespitini yaptı. Bu hastalığın İstanbul'da geçmiş yıllarda çınar ağaçlarının ölümüne neden olduğu biliniyordu.

Ölümcül Çınar Kanseri İstanbul'dan Sonra Denizli'de

Kadın Gücü: Hatay'da Tandır Lezzetleri Aile Ekonomisine Katkı Sağlıyor Kadın Gücü: Hatay'da Tandır Lezzetleri Aile Ekonomisine Katkı Sağlıyor

Çınar kanseri nedir? Ceratocystis platani ekosistemi nasıl tehdit ediyor?

Dr. Beram, Ceratocystis platani'nin çınar kanserine yol açan bir mantar olduğunu belirterek, bu türün uluslararası ticaret ve insan faaliyetleri yoluyla ekosistemlere ulaştığını ve ciddi bir tehdit oluşturduğunu ifade etti. Bu mantarın çınar türlerinde ölümlere neden olduğunu vurgulayan Beram, Avrupa ve Akdeniz Bitki Koruma Örgütü tarafından karantina organizması olarak kabul edildiğini söyledi.

Ölümcül Çınar Kanseri İstanbul'dan Sonra Denizli'de

Denizli'de İlk Kez Tespit Edildi: Endişe Verici Yayılım

Beram, Denizli'de bir çınar ağacının devrilmesi sonucu tespit ettikleri bu kanserin, patojenin yayılımının endişe verici düzeyde olduğunu gösterdiğini belirtti. Hastalığın Türkiye'nin batısındaki diğer şehirlere de yayılmış olabileceği uyarısında bulunan Beram, bu durumun çınarların gelecekteki büyük bir tehdit altında olduğuna işaret etti.

Erken Tanıyla Mücadele: Bitki Hastalıkları İçin Moleküler Temelli Çözüm

Dr. Beram, erken tanının bitki hastalıklarının tespitinde kritik bir rol oynadığını belirtti. Henüz belirti göstermeyen ağaçların da hastalık etmenini taşıyabileceğini vurgulayan Beram, projeleri kapsamında sağlıklı gibi görünen ağaçlardaki bitki patojenlerini belirleme çalışmalarının devam ettiğini açıkladı. Bu çalışmaların, hastalıkların yayılmasını engelleyerek riskli ağaçlara daha erken müdahale imkanı sağlayacağını ifade etti.

Ölümcül Çınar Kanseri İstanbul'dan Sonra Denizli'de

Avrupa Birliği Projesi: Kent Ağaçlarının Biyogüvenliği İçin Çalışmalar Devam Ediyor

Beram, 'Urban Tree Guard' adlı Avrupa Birliği Projesi kapsamında Denizli'deki kent ağaçlarının biyogüvenliği ile ilgili araştırmalarının devam ettiğini söyledi. Bu proje kapsamında, çınar kanseri gibi tehditlere karşı erken tanı ve biyogüvenlik önlemleri konusunda çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.

Mersin'de geçen yıl yanan orman sahası ağaçlandırıldı Mersin'de geçen yıl yanan orman sahası ağaçlandırıldı

Kaynak: İHA