Memorial Kayseri Hastanesi İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Veli Berk, İsveç'te yapılan bir araştırmada, kanser vakalarının %40'ının aşırı kilo ile bağlantılı olduğunun belirlendiğini açıkladı. Dr. Berk, "Bu araştırma, Avrupa Obezite Kongresi'nde sunuldu ve büyük yankı uyandırdı. Normalde bilinen 13 obezite ile ilişkili kanser hastalığının yanı sıra, bu araştırmada yaklaşık 32 kanser rahatsızlığının obezite ile ilişkisi olduğu tespit edildi" dedi.

Araştırma Sonuçlarına Göre Türkiye'de Obezite Oranı

Dr. Berk, Türkiye'de obezite oranının en yüksek olduğu bölgeleri de açıkladı. Kadınlarda obezite oranının en yüksek olduğunu belirten Dr. Berk, "Türkiye'de obezite oranı en fazla yüzde 37'lerde kadınlarda görülmektedir. Erkeklerde ise bu oran yüzde 24'tür. En yüksek obezite oranı Batı Karadeniz'de iken, Orta Anadolu'daki insanlarımız obezitede ikinci sıradadır."

Beslenme ve Egzersiz Önemli Rol Oynuyor

Obezite ile mücadelede beslenme ve egzersizin önemine de değinen Dr. Berk, "Obeziteden korunmak için en önemli şey yediklerimizin içeriği ve dengeli beslenme. Bunun yanı sıra vücudun mutlaka harekete ve egzersize ihtiyacı vardır. Obeziteyi bertaraf etmek için hem yediklerimizi hem de günlük aktivitelerimizi mutlaka planlamamız gerekmektedir. Özellikle egzersizler, düşük yağ içerikli besinlerle beslenmeler obeziteyi önlemenin temel taşlarını oluşturmaktadır."

Xanax nedir? Xanax neye iyi gelir ? Xanax Fiyatı Xanax nedir? Xanax neye iyi gelir ? Xanax Fiyatı

Obezite ve Kanser Arasındaki Bağlantı Üzerine Daha Fazla Araştırma Gerekiyor

Dr. Berk, obezite ile kanser arasındaki bağlantının daha detaylı bir şekilde incelenmesi gerektiğini vurguladı. "Obezitenin kansere neden olma mekanizmaları hala tam olarak anlaşılmamıştır. Kronik inflamasyon ve hormonal değişikliklerin kanser gelişiminde rol oynadığı düşünülmektedir. Bu konuda daha fazla araştırma yapılması ve tedbirler alınması önemlidir" dedi.

Kaynak: İHA