Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2023 Yoksulluk ve Yaşam Koşulları İstatistikleri'ne göre, nüfusun yüzde 32.6'sı, konutlarında izolasyon eksikliğinden kaynaklanan ısınma sorunlarıyla karşı karşıya kalmaktadır.

Dış ticaret açığı ocak ayında azaldı! Dış ticaret açığı ocak ayında azaldı!

TÜİK'in 2023 Yoksulluk ve Yaşam Koşulları İstatistikleri raporuna göre, önceki takvim yılı olan 2022'yi referans alan çalışma, belirli bir gelir sınırının altında yaşayan bireyleri göreli olarak yoksul kabul eder. Rapora göre, göreli yoksulluk oranı düşüş göstermiş ve 2023'te yüzde 13.9 olarak gerçekleşmiştir.

TÜRK-İŞ Ocak Ayı Açlık Sınırını Açıkladı TÜRK-İŞ Ocak Ayı Açlık Sınırını Açıkladı

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, yüzde 32'si ise çatı sızıntıları, çürümüş pencere çerçeveleri gibi sorunlarla karşı karşıyadır. TÜİK'in açıkladığı verilere göre, yoksulluk oranı 2023'te 0.5 puan azalarak yüzde 13.9'a düşmüştür. Ayrıca, eskimiş giysileri yenisiyle değiştirememe, düzgün iki çift ayakkabıya sahip olamama ve iki günde bir et, tavuk, balık içeren bir öğün yiyememe gibi temel gereksinimleri karşılayamayanların oluşturduğu maddi ve sosyal yoksunluk oranı, 2022'de yüzde 16.6 iken 2023'te 2.2 puan azalarak yüzde 14.4'e gerilemiştir.

Araştırmada, okur-yazar olmayanların yüzde 27.8'i, bir okul bitirmeyenlerin yüzde 24.7'si, lise mezunlarının yüzde 7.7'si yoksul olarak tanımlanmıştır. Üniversite mezunları ise yüzde 3.2 ile en düşük yoksulluk oranına sahip grup olarak belirlenmiştir.

Kaynak: Haber Merkezi