New York Times, ABD Başkanı Joe Biden’a 2024 başkanlık yarışından çekilmesi çağrısında bulunan ilk ABD gazetesi oldu. Gazetenin yayın kurulu, Biden’ın Donald Trump karşısında sergilediği zayıf münazara performansının ardından bu çağrıyı yaptı.

Biden’ın münazara sırasında titrek görünmesi ve cümleleri bitirmekte zorlanması, Perşembe gecesi önde gelen Demokratları paniğe sevk etti. Bu durum, Biden’ın yaşı ve göreve uygunluğuyla ilgili korkuları artırdı. Münazaradan kısa bir süre sonra, başkan yardımcısı Kamala Harris ve diğer üst düzey Demokratlar, Biden’ın “yavaş başladığını” kabul etmekle birlikte “güçlü bitirişini” vurguladı. Ancak bazı Demokratlar, Biden’ın kenara çekilmesini önerdi.

Tayland'da Lüks Otelde Ölü Bulunan 6 Turistin Bardaklarında Siyanüre Rastlandı Tayland'da Lüks Otelde Ölü Bulunan 6 Turistin Bardaklarında Siyanüre Rastlandı

New York Times’ın Görüş Yazısı

New York Times yayın kurulu, Cuma günü yayınladığı bir görüş yazısında, “Biden’ın şu anda yapabileceği en büyük kamu hizmeti, yeniden seçilmek için aday olmayacağını açıklamaktır” dedi. Yazıda, Biden’ın ikinci bir dönemde neler başaracağını açıklamakta zorlandığı ve Trump’ın provokasyonlarına yanıt vermekte zorlandığı belirtildi. Ayrıca, Biden’ın dört yıl önceki adam olmadığı vurgulandı.

Diğer Gazetelerin Tepkisi

New York Times, Biden’a yarıştan çekilmesi çağrısında bulunan ilk ABD gazetesi olurken, Wall Street Journal, Financial Times ve Atlantic gibi diğer etkili yayınlar da önde gelen köşe yazarlarının Biden’a kenara çekilmesi çağrısında bulunduğu köşe yazılarını yayımladı. Gazetenin köşe yazarı Peggy Noonan, Biden’ın devam etmesine izin vermenin “yaşlı istismarı” gibi göründüğünü söyledi.

Obama:  Kötü tartışma geceleri olur

Eski ABD Başkanı Barack Obama ise Cuma günü sosyal medyada yaptığı bir paylaşımda Biden’ı savundu. Obama, “Kötü tartışma geceleri olur” dedi ve “Ama bu seçim hala, hayatı boyunca sıradan insanlar için mücadele etmiş biriyle sadece kendini düşünen biri arasında bir seçim” ifadelerini kullandı. Biden da Kuzey Carolina’daki kampanya toplantısında münazaradaki kötü performansını kabul etti ve “Eskisi kadar kolay yürüyemiyorum, eskisi kadar düzgün konuşamıyorum, eskisi kadar iyi tartışamıyorum. Ama neyi bildiğimi biliyorum. Gerçeği nasıl söyleyeceğimi biliyorum” dedi.

Muhabir: Kardelen ÖZDEMİR