ABD'nin New Mexico eyaletinde çıkan orman yangınları, güneydeki 2 farklı noktada büyük bir mücadeleye neden oluyor.

Yerel polis açıklamasına göre, Ruidoso köyü yakınlarında bir yolda yanmış bir araçta kimliği belirsiz bir kişiye ait beden kalıntıları bulundu. Aynı bölgede ise 60 yaşındaki Patrick Pearson'ın cansız bedeni, bir otelin yakınındaki yol kenarında bulundu.

Hakan Fidan Nijer Başbakanı Zeine Başkanlığındaki Ortak Çalışma Toplantısına Katıldı Hakan Fidan Nijer Başbakanı Zeine Başkanlığındaki Ortak Çalışma Toplantısına Katıldı

Yangınlar Kontrol Edilemiyor

South Fork ve Salt adı verilen orman yangınları henüz kontrol altına alınamadı. Bu yangınlar, Ruidoso köyü ve Mescalero Apache bölgesinde 23 bin dönümden (9 bin 308 hektar) fazla alanın küle dönmesine neden oldu.

Kontrol Edilemeyen

Bölge Valisi Açıklama Yaptı

New Mexico Valisi Michelle Lujan Grisham, gazetecilere yaptığı açıklamada, yangınlarda bin 400'den fazla yapının kullanılamaz hale geldiğini ve bunlardan yaklaşık 500'ünün ev olduğunu belirtti. Grisham, bu yangın felaketinin eyalet tarihindeki en yıkıcı orman yangınlarından biri olduğunu vurgulayarak, ABD Başkanı Joe Biden'dan afet ilan etmesini talep etti.

Kontrol Edilemeyen3

Kuraklık Etkileri Sonuçları

On yıllardır devam eden kuraklık, New Mexico'daki orman yangınlarının daha da yıkıcı olmasına yol açıyor. 2022 yılında eyalette yaşanan yangınlarda 341 bin dönümden (138 bin hektar) fazla alan küle dönmüştü, bu da bölgedeki doğal yaşam ve yerleşimler üzerinde büyük bir etki yaratmıştı.

Kontrol Edilemeyen2

Kaynak: İHA