İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Ultra Ortodoks Yahudileri (Harediler) askerlikten muaf tutan tartışmalı yasa tasarısının kabul edilmemesi durumunda hükümetin dağılabileceği uyarısında bulundu.

İsrail devlet televizyonu KAN'ın aktardığı habere göre, Netanyahu, bakanlara, bu hafta Meclis'e sunulacak tartışmalı yasa tasarısını desteklemeye devam edeceğini belirtti. Netanyahu, mesajında, Ultra Ortodoks Yahudileri askerlikten muaf tutan tartışmalı yasa tasarısının kabul edilmemesi halinde hükümetin dağılabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

İsrail'in İran'a Planladığı Büyük Saldırı: Savaşı Önlemek İçin Kısıtlandı İsrail'in İran'a Planladığı Büyük Saldırı: Savaşı Önlemek İçin Kısıtlandı

Yair Lapid: Hükümetten Ayrılma Tehlikesi Var

Eski İsrail Başbakanı ve ana muhalefet lideri Yair Lapid, Haredileri askerlikten muaf tutan yasa tasarısının bu hafta kabul edilmesi gerektiğini vurguladı. Lapid, bu durumda İsrail Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz'ın partisini hükümetten çekmesi gerektiğini belirtti.

KAN'a konuşan Lapid, "Zorunlu askerlik yasası salı günü geçerse, Gantz ve Gadi Eisenkot hükümetten ayrılmalı." dedi.

Gallant Karşı Çıkıyor

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, dün yaptığı açıklamada, Ultra Ortodoks Yahudilerin zorunlu askerlik hizmetinden muafiyetinin uzatılmasına karşı çıkacağını ifade etti.

Harediler İsrail nüfusunun yaklaşık yüzde 12'sini oluşturuyor ve çoğu dini gerekçelerle askere gitmeyi reddediyor.

Haredilerin Yaşadığı Yerler ve Durumları

Ülkedeki Haredilerin çoğunluğu Batı Kudüs'teki Meaşerim Mahallesi'nde ve başkent Tel Aviv yakınlarındaki Bney Brak kentinde yaşıyor.

İsrail'de koalisyon ortağı olan Haredi partiler, Tevrat eğitiminin temel bir hak olduğunu savunarak, temsil ettikleri kesimin askerlikten muaf tutulmasını yasal güvence altına almak istiyor.

Askerlik Durumu ve Hükümet Krizi

Kadın ve erkekler için İsrail'de 3 yıl zorunlu askerlik hizmeti bulunuyor. Ultra Ortodoks Yahudilik inancına sahip Harediler ise 26 yaşına kadar Tevrat Kursları'nda (Yeşiva) eğitim almaları halinde askerlikten muaf tutuluyor.

Bu durum, İsrail hükümetinde krizlere ve görüş ayrılıklarına neden oluyor, çünkü bazı kesimler askerlik muafiyetinin sürdürülmesini savunurken, diğerleri ise zorunlu askerliğin tüm vatandaşlar için eşit olması gerektiğini vurguluyor.

Kaynak: Kardelen Özdemir