Dünyanın en büyük gıda şirketlerinden biri olan Nestlé, uluslararası yönergelerle çelişen bir şekilde, birçok yoksul ülkede satılan bebek sütü ve tahıl ürünlerine şeker ve bal eklediği ortaya çıktı.

İsviçreli bir araştırma kuruluşu olan Public Eye'dan gelen bilgilere göre, Nestlé'nin Asya, Afrika ve Latin Amerika'da satılan bebek mamaları, şeker ve bal içeriyor. Public Eye, Nestlé'nin bu ülkelerde satılan bebek mamalarından örnekler alarak testler yaptırdı.

Test Sonuçları

Yapılan testler sonucunda, bir yaş ve üzeri bebekler için tasarlanmış Nido markası devam sütü ve altı ay ile iki yaş arasındaki çocuklar için üretilen Cerelac tahıl gevreğinde sakaroz veya bal şeklinde ilave şeker bulunduğu tespit edildi.

Uluslararası Standartlara Aykırı Durum

Avrupa pazarlarında Nestlé'nin bebek mamalarında ilave şeker bulunmazken, bazı tahılların daha büyük çocuklara yönelik formüllerinde şeker bulunabiliyor. Ancak altı ay ile bir yaş arasındaki bebeklere yönelik ürünlerde hiç şeker bulunmuyor.

Uzman Görüşleri

Public Eye'ın tarım ve beslenme uzmanı Laurent Gaberell, Nestlé'nin bu çifte standartını eleştirerek, şirketin tüm ürünlerinde şeker ilavesine son vermesi gerektiğini belirtti.

Depresyon Hastası Hollandalı Kadın Ötanazi İle Hayatına Son Verdi Depresyon Hastası Hollandalı Kadın Ötanazi İle Hayatına Son Verdi

Obezite ve Sağlık Riskleri

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre obezite, düşük ve orta gelirli ülkelerde giderek artan bir sorun haline geliyor. Afrika'da 5 yaşın altındaki aşırı kilolu çocukların sayısının %23 arttığı belirtiliyor. Küresel olarak ise 1 milyardan fazla insan obezite ile mücadele ediyor.

Yüksek Şeker İçeriği ve Sağlık Üzerindeki Etkileri

Araştırmalar, yüksek şeker içeren gıdaların çocuklarda obezite riskini artırdığını ve kronik hastalıklara yol açabileceğini gösteriyor. Bu nedenle, özellikle bebek gıdalarında ilave şekerin bulunması endişe verici.

Nestlé'nin Açıklamaları ve Tepkiler

Nestlé yetkilileri, ürünlerinin besinsel kalitesine inandıklarını ve çocukların büyüme ve gelişimini desteklemek için yüksek kaliteli bileşenler kullandıklarını belirtti. Ancak, kamuoyu, şirketin yoksul ülkelerdeki bebek gıdalarına şeker eklemesini eleştiriyor.

Kaynak: Kardelen Özdemir