CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, Toplum Yararına Program (TYP) hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Kara, programın Türkiye genelinde ve özellikle deprem bölgesinde istihdam kaybını telafi ettiğini vurguladı.

TYP'nin Önemi ve Uzatılması

Kara, "İŞKUR kapsamında çalışan Toplum Yararına Programı'na tabi vatandaşlarımız, hem ülke genelinde hem de deprem bölgesinde çok kıymetli hizmetler sunmuşlardır. Kamu hizmetlerinin devamlılığında önemli bir rol üstlenen bu programın süresi, Ağustos 2023 itibarıyla deprem bölgelerinde 9 ay süreyle uzatılmıştı" ifadelerini kullandı.

Deprem Bölgesindeki İstihdamın Önemi

Depremin etkilediği 11 ilde, özellikle Hatay'da yurttaşların geçimlerini sağlama noktasında TYP'nin kabul gördüğünü belirten Kara, "Ancak 17 Mayıs'ta kamuoyuna yansıyan bilgilere göre, TYP'nin ilk etabı 19 Mayıs'ta, ikinci etabı ise 30 Haziran'da sonlanacak" dedi.

AKP'ye Sert Eleştiriler

Kara, "22 yıldır ülkeyi yöneten AKP, tasarruf tedbirleri adı altında emeğiyle geçinen TYP’lilerin geçim kaynaklarına göz dikmiştir. Madem bu emekçilerin işlerine son verdiniz, konteyner kentlerde, kamu kurumlarında ve okullarda temizlik işlerini kim yapacak?" diyerek eleştirilerini dile getirdi.

"Bu Sürecin Takipçisi Olacağım"

6 Şubat depremleri sonrası işsiz kalan yurttaşlar için TYP'nin önemli bir istihdam kaynağı olduğunu belirten Kara, "Depremzede yurttaşlarımızın evlerini geçindirebilmesi ve hayatlarını sürdürebilmeleri için bu programın devamlılığı şart. Ancak öğrendik ki 17 Mayıs'ta görev süreleri dolmuş ve iş akitleri feshedilmiştir" dedi.

İşletmeler dikkat: Son gün 1 Temmuz! İşletmeler dikkat: Son gün 1 Temmuz!

Yardımcı Eleman Statüsünde Çalışanların Rolü

Kara, "TYP ile çalışan yurttaşlarımız, hem bölgenin canlanması hem de kamu hizmetlerinin yerine getirilmesinde önemli bir rol oynadılar. Bu yurttaşlarımızın iş akitlerinin sonlanması kabul edilemez" diyerek tepkisini gösterdi.

TYP'nin Devam Etmesi Talebi

Konteyner kentlerde ve kamu binalarında görev yapan yurttaşların TYP'nin devam etmesini ve kısa sürede kadro verilmesini talep eden Kara, "Bu sürecin takipçisi olduğumu buradan vurguluyorum" dedi.

Kaynak: ANKA