Diyetisyen Duygu Özbay, "Fiziksel sağlığımız ve ruhsal sağlığımız bir bütünün ayrılmaz parçasıdır. Bu sebeple fizyolojimiz ne kadar sağlıklıysa ruhsal açıdan da o kadar sağlıklı oluruz. Kahvaltı ise bizi güne hazırlayarak mutlu hissetmemize yardımcı olur" şeklinde konuşarak sağlıklı bir kahvaltı için önerilerde bulundu.

Göz ovuşturmanın riskleri neler? Keratokonus Nedir? Nasıl tedavi edilir? Göz ovuşturmanın riskleri neler? Keratokonus Nedir? Nasıl tedavi edilir?

Güne Kahvaltı ile Başlamak

Kahvaltı yapmayanların gün içinde yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, dikkat eksikliği gibi sorunlar yaşayabileceğini belirten Özbay, yapılan araştırmaların kahvaltı yapmayan bireylerin daha negatif ve yorgun hissettiklerini gösterdiğini ifade etti. Bu nedenle sağlıklı bir kahvaltının öneminin büyük olduğunu vurguladı.

Dikkat Edilmesi Gereken Besinler

Kahvaltıda neyin tüketildiğinin de önemli olduğunu belirten diyetisyen, klasik kahvaltı besinlerinin yanı sıra sebzelerin de sofralarda yer almasının önemine dikkat çekti. Ayrıca işlenmiş gıdalardan uzak durulması gerektiğini ve tam tahıllı ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini belirtti.

Çay Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çay tüketiminde de dikkatli olunması gerektiğini dile getiren Özbay, siyah çayın yanı sıra limonlu ve açık çayın tercih edilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca içeceklerin içerdikleri şeker miktarına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Formda Kalmanın Anahtarı: Kahvaltı

Özbay, formda kalmak isteyenler için kahvaltının öneminin büyük olduğunu belirterek, sabah kahvaltısının metabolizmayı hızlandırdığını ve gün boyunca tok tuttuğunu ifade etti. Bu nedenle sağlıklı bir kahvaltının kilo kontrolü ve genel sağlık için önemli olduğunu vurguladı.

Kaynak: İHA